Ödül ‘İnek’ Olunca Kütüphanede Kitap Kalmadı

Van’da Erçek Çok Programlı Lisesi (ÇPL) öğretmenleri tarafından bir süre önce başlatılan ‘inek’ ödüllü kitap okuma kampanyası, belde halkı ve köylülerden büyük ilgi görüyor. Van merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Erçek beldesinde bulunan Çok Programlı Lise&#...

Ödül ‘İnek’ Olunca Kütüphanede Kitap Kalmadı (25 Ocak 2013)

Van’da Erçek Çok Programlı Lisesi (ÇPL) öğretmenleri tarafından bir süre önce başlatılan ‘inek’ ödüllü kitap okuma kampanyası, belde halkı ve köylülerden büyük ilgi görüyor.

Van merkeze 30 kilometre uzaklıktaki Erçek beldesinde bulunan Çok Programlı Lise’de görev yapan edebiyat öğretmeni Zeynep Oral öncülüğünde, belde ve bağlı köylerdeki vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla okul idaresince başlatılan ‘inek’ ödüllü kitap okuma kampanyası, kısa sürede büyük yankı buldu.

Kampanyadan önce 3 bin kitabın bulunduğu okul kütüphanesindeki 2 bin 500 kitabı veliler başta olmak üzere belde halkına ve kampanyadan haberi olan çevre köylerdeki vatandaşlara dağıtan öğretmenler, bir taraftan kütüphanede kalan 500 kitapla kampanyayı sürdürmeye çalışırken, bir taraftan da yeni kitap bulmanın telaşını yaşıyor.

Kampanyaya, özellikle ödülün  ‘inek’ olduğunu duyan kişilerin yoğun ilgi gösterdiğini anlatan öğretmenler, ”Kampanyayı ilk başlattığımızda kütüphanemizde 3 bin kitap vardı. İnsanlar ödülün inek olduğunu duyduktan sonra ciddi şekilde bizden kitap talebinde bulunuyor ve aldıkları kitapların hepsini okuyor. Yarıyıl tatilinde okulun kapalı olacağını öğrenenler, bu hafta daha fazla kitap aldı ve şu an kütüphanemiz boşalmış durumda. Bizlere kitap göndermek isteyen hayırseverlerden özellikle okuma kitabı göndermelerini istiyoruz” dediler.

Kampanyaya katılan Erçek Belediye Başkanı Orhan Bağlayıcı ise çocuğunun da aynı okulda eğitim gördüğünü ve kampanyaya veli olarak katıldığını belirtti.

Kampanyada görev alan okul müdürü Zeynel Abidin Akkuş ile öğretmenleri evine davet eden velilerden 60 yaşındaki Abdulgani Gürci ise şimdiye kadar altı kitap okuduğunu ve kitapları okudukça ufkunun genişlediğini anlattı. (TRT)