ODTÜ’de Neler Oluyor?

Dünkü cemaat ‘başörtüsü’ provokasyonun ardından ODTÜ güne polis müdahalesi ile uyandı. ODTÜ ve 100. Yıl Mahallesi sakinlerinin ODTÜ’den geçecek yola karşı direnişlerini sürdürdükleri alana bu sabah polis tarafından müdahale edildi. Yol çalışması için bölgeye ge...

ODTÜ’de Neler Oluyor? (6 Eylül 2013)

Dünkü cemaat ‘başörtüsü’ provokasyonun ardından ODTÜ güne polis müdahalesi ile uyandı.

ODTÜ ve 100. Yıl Mahallesi sakinlerinin ODTÜ’den geçecek yola karşı direnişlerini sürdürdükleri alana bu sabah polis tarafından müdahale edildi. Yol çalışması için bölgeye gelen dozerlere TOMA ve akrepler de eşlik etti. Daha önce tellerle çevrilmiş alanda yıkım çalışmalarına başlandı.

ODTÜ’lüler ve 100. Yıl İnisiyatifi üyeleriyle polis arasında arbede çıktı. Kol kola girerek insan zinciri oluşturmaya çalışan üniversiteliler ve mahalle sakinlerine polis müdahale etti. Olaylarda ilk belirlemelere göre 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 10 Nisan Karakolu’na götürüldükleri öğrenildi.

Öğlen saatlerinde polis öğrencilere biber gazı ve copla müdahalede bulundu. Polisin müdahalesi sonucunda bir kişi başından copla yaralandı ve kafa travması şüphesiyle Atatürk Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldı.

Biz bu filmi daha önce görmüştük!

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, ODTÜ’de dozerin önüne geçerek çalışmaları durdurdu. Hüseyin Aygün daha sonra da oturma eylemi başlattı.

Anımsanacağı gibi BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Mayıs ayı sonunda Gezi Parkı’nda ağaçları söken iş makinesinin önüne geçerek çalışmaları durdurmuştu.

Bu arada, CHP milletvekili Aylin Nazlıaka da, polis ve yetkililere inşaat iznini sordu. Bu nedenle aralarında tartışma yaşandı. CHP milletvekili İlhan Cihaner de ODTÜ’ye geldi.

CHP milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da, ağaçları sökmek isteyen iş makinelerini durdurmaya çalıştığı gözlemlendi.

100. Yıl İnisiyatifi tarafından saat 19:00’da 100. Yıl Migros önünde bir basın açıklaması yapılacağı bildirildi.

ODTÜ Rektörü: “Böyle olmamalı”

ODTÜ Mimarlar Odası Ankara şubesi heyeti inşaatın başlamasının ardından ODTÜ rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile görüştü.

Heyete yaptığı açıklamaya göre Acar, “İnşaat doğru değil, koruma amaçlı imar planı yapmak için çalışıyoruz. Böyle olmamalı” dedi.

Fotoğraflar Twitter’dan derlenmiştir.