Obama’dan Umudunu Kesen N Y T, Putin’i ‘Dünyanın Yeni Lideri’ İlan Etti

ABD’nin etkili gazetesi New York Times, bugün bir yandan Başkan Obama’yı sert bir dille eleştiren Rusya Devlet Başkanı Putin imzalı bir makale yayınlarken; diğer bir yandan da dış haberler sayfasında Suriye krizindeki çözüm girişimleri nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Pu...

Obama’dan Umudunu Kesen N Y T, Putin’i ‘Dünyanın Yeni Lideri’ İlan Etti (12 Eylül 2013)

ABD’nin etkili gazetesi New York Times, bugün bir yandan Başkan Obama’yı sert bir dille eleştiren Rusya Devlet Başkanı Putin imzalı bir makale yayınlarken; diğer bir yandan da dış haberler sayfasında Suriye krizindeki çözüm girişimleri nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ‘Dünyanın Yeni Lideri’ ilan etti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov bugün Cenevre’de Suriye planını konuşurlarken, Amerika’da ilginç bir gelişme yaşandı.

New York Times, Rus lider Vladimir Putin’in, Suriye konusundaki çekimser ve kuşkulu tutumu nedeniyle eleştirilen ABD Başkanı Barack Obama’yı sollayarak, yeni dünya liderliğine oturduğunu yazdı.

“Putin, Obama için bir çok anlam ifade ediyor: Bazen rahatsız edici olsa da bir ortak, Rusya’ya sığınan ABD’li Edward Snowden için ev sahibi ve ABD’nin dış politika hedefleri konusunda cüretkar olmayan, sınıfın arka sıralarındaki canı sıkkın çocuk” ifadelerinin yer aldığı haberde, Putin’in Suriye hamleleri nedeniyle dünya liderliğinde Obama’yı solladığı kaydediliyor.

ABD’nin askeri operasyon tutumunu bir kenara itip, kendi alternatifini sunan Putin’in bir kez daha Rusya’nın çıkarlarını gözetip, Obama’yı zararlı çıkardığı söylenirken, haberde Putin’in, Obama’nın istifa baskılarıyla iktidarı kaybetme riski yaşayan müttefiki Suriye lideri Beşar Esad’a ömürlük bir can simidi uzattığı da ifade edildi.

Uluslararası siyasal gözlemciler, New York Times’tan ardı ardına gelen bu hamleleri haklı bulurken, köşeye sıkışan Obama’nın diplomatik temaslarla zaman kazanmaya çalıştığını söylüyorlar.