Nobel Edebiyat Ödülü alan Svetlana Aleksiyeviç kimdir?

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen ve dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Belaruslu yazar ve gazeteci Svetlana Aleksiyeviç oldu. Böylece Nobel Edebiyat &...

Nobel Edebiyat Ödülü alan Svetlana Aleksiyeviç kimdir? (10 Ekim 2015)

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen ve dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösterilen Nobel Edebiyat Ödülü'nün bu yılki sahibi Belaruslu yazar ve gazeteci Svetlana Aleksiyeviç oldu. Böylece Nobel Edebiyat Ödülü, 14. kez bir kadın yazara verildi.

Stockholm'de düzenlenen basın toplantısıyla kazananı açıklayan İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç'e ödülü verme gerekçesini "çoksesli metinleri, zamanımızın acı ve cesaretinin bir anıtı olduğu için" diye açıkladı. Svetlana Aleksiyeviç, ödülünü Alfred Nobel'in ölüm tarihi olan 10 Aralık'ta düzenlenecek törenle alacak. Aleksiyeviç'in Türkçede Nazi İşgalinde Sovyet Kadınlar ve Çernobil'den Sesler isimli iki kitabı bulunuyor .Nobel'i geçen sene Fransız yazar Patrick Modiano almıştı.

Belarus hükümetini eleştiren siyasi bir yazar olan Svetlana Aleksiyeviç, 972 bin dolarlık ödüle hak kazanmış oldu.

Aleksiyeviç'in eserleri, birçok dile çevrildi. Yazarın en tanınmış eserleri arasında, Türkçeye de çevrilen Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi – Çernobil'den Sesler ve Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları bulunuyor.

Yıllarca gazetecilik de yaptı

Ukrayna'nın Stanislav kentinde 1948'de dünyaya gelen Aleksiyeviç, 1972 yılında Minsk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Okuldan sonra hem yerel gazetelerde muhabirlik yapan hem de bir okulda ders veren Aleksiyeviç, daha sonra Neman adlı edebiyat dergisinde çalışmaya başladı.

Mezun olduktan sonra yıllarca gazetecilik yapan Aleksiyeviç, ilk kitabı Savaşın Kadına Aykırı Yüzü'nü 1985'te yayımladı.

İkinci Dünya Savaşı'na katılmış yüzlerce kadınla yaptığı röportajlara dayanan kitap, yazarın gelecekte yazacağı eserlerinin ipuçlarını da veriyor, dünyanın yaşadığı en büyük felaketleri, yaşayanların tanıklıklarıyla anlatıyordu.

Svetlana Aleksiyeviç, kişisel internet sitesinde gazetecilik çalışmalarını anlatırken, "İnsanın kendi sesiyle, kendisini anlattığı bir dalı seçtim" demişti.

Svetlana Aleksiyeviç'in bir antikomünist olarak portresi

2015 Nobel Edebiyat Ödülü'nün sahibi Belaruslu Svetlana Aleksiyeviç, Batı'nın el üstünde tuttuğu namlı bir antikomünist. Üstelik, 1991'in üzerinden 24 yıl geçmesine karşın, tüm enerjisini Sovyetler Birliği'nin hayaletini avlamak için kullanan bir edebiyatçı…

Nobel Edebiyat Ödülü alan 14. Kadın yazar

Eserleri arasında  21 senaryo ve 3 tiyatro oyunu da bulunan Aleksiyeviç, halihazırda aşk öykülerinden oluşan "The Wonderful Deer of the Eternal Hunt" adlı son kitabı üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Daha önce de "onurlu ve yürekli bir yazar olması" nedeniyle, İsveç PEN derneğinin ödülünü kazanan Svetlana Aleksiyeviç, Nobel Edebiyat Ödülleri tarihinde, bu ödüle değer görülen 14. kadın yazar oldu.

Bu yılki ödüller için, Japon romancı Haruki Murakami ile Kenyalı romancı Ngugi Wa Thiong'o da, favoriler arasındaydı.

Nobel Edebiyat Ödülü hakkında

1901'den bu yana 106 Nobel Edebiyat Ödülü verildi. Ülkemizden bu ödüle değer görülen tek bir isim var: Orhan Pamuk. Ancak Türkiye'den Nobel Edebiyat Ödülü için sürekli adı geçen iki isim daha vardı: Yaşar Kemal ve Leylâ Erbil.

Bugüne dek ödülü alan bu 107 kişiden yalnızca 14'ü kadındı. Ödül, dört kez iki kişi arasında paylaştırıldı. Bugüne dek ödüle değer görülen en genç isim, 42 yaşındayken Rudyard Kipling idi. En yaşlı isim ise 88 yaşında ödüle değer görülen Doris Lessing oldu.