Edebiyat dünyası iki usta yazarını kaybetti

‘Gülün Adı’ romanıyla ünlü düşünür ve yazar Umberto Eco ile 'Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee yaşamlarını yitirdiler Harper Lee 89, Umberto Eco 84 yaşındaydı. Lee'nin ölümün...

Edebiyat dünyası iki usta yazarını kaybetti (20 Şubat 2016)

‘Gülün Adı’ romanıyla ünlü düşünür ve yazar Umberto Eco ile 'Bülbülü Öldürmek' adlı romanın yazarı Harper Lee yaşamlarını yitirdiler

Harper Lee 89, Umberto Eco 84 yaşındaydı. Lee'nin ölümünü eserlerini yayımlayan HarperCollins Yayınevi duyurdu. Eco'nun ise, dün akşam yerel saatle 22.30 sularında evinde yaşamını yitirdiği açıklandı.

Gülün Adı, Foucault Sarkacı, Prag Mezarlığı gibi birçok ünlü eserin sahibi İtalyan yazar, bilim adamı, göstergebilim uzmanı, eleştirmen ve düşünür Umberto Eco, dün akşam 84 yaşında hayatını kaybetti.

Aynı zamanda Ortaçağ estetiği ve göstergebilim uzmanı olan Umberto Eco, bir süredir kanser tedavisi görmekteydi. Çağdaş kültürün en önemli isimlerinden biri olan Umberto Eco, yerel saatle dün akşam saat 22.30 sıralarında evinde yaşamını yitirdi.

20. yüzyılın en önemli düşünürlerinden kabul edilen Eco, birçok uluslararası ödüle ve İtalya, Fransa ve Almanya’dan devlet nişanlarına sahipti. Son olarak “Sıfır Sayı” adlı kitabı yayımlanan Eco’nun eserleri pek çok dile çevrilmişti.

1932 yılında İtalya’nın Alessandria kentinde doğan Umberto Eco, 1971 yılından bu yana Bologna Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaktaydı.

1980 yılında yayımlanan “Gülün Adı”, Sean Connery’nin başrolünü üstlendiği bir filmle beyaz perdeye aktarılmıştı.

VİDEO Orhan Pamuk ve Umberto Eco’dan Hayat ve Edebiyat Üzerine Keyifli Bir Söyleşi

“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma bülbülü öldürmek günahtır”

'Bülbülü Öldürmek' adlı romanı ile tanınan Pulitzer ödüllü Amerikalı yazar Harper Lee, 89 yaşında Alabama’daki evinde yaşama gözlerini yumdu.

“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma bülbülü öldürmek günahtır” Bu sözler 1960 yılında yayımlandığından bu yana sadece Amerika’da değil, tüm dünyada edebiyatseverlerin gönlünde adeta taht kuran Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mockingbird) romanından.

Kariyeri boyunca, geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan son kitabı Git Bir Bekçi Dik (Go Set a Watchman) de dahil olmak üzere sadece iki roman kaleme alan Harper Lee, buna rağmen Pulitzer’e layık görülen Bülbülü Öldürmek ile dünyanın en çok tanınan yazarları arasında girdi.

Bülbülü Öldürmek, hem doğrunun yanında yer alan ve eşitliği savunan avukat Atticus Finch’in siyahi bir adamın haksız yere hapse atılması üzerine verdiği adalet mücadelesi hem de Harper Lee’nin kullandığı yalın ama çarpıcı dille, basıldığı ilk yıl büyük ses getirmiş; 40’dan fazla dile çevrilen roman, ayrıca 40 milyondan fazla satış rakamına ulaşmıştı.

60’ların ünlü Amerikan aktörü Gregory Peck de romandan uyarlanan filmdeki nefes kesen performansıyla Oscar’a layık görülmüştü.