Niagara Şelalesi Dondu!

Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan Polar Vortex yani kutbi girdap, sıcaklıkların -52 dereceye düşmesine neden olurken, ABD ve Kanada sınırında bulunan ünlü Niagara Şelalesi de rekor soğuklardan nasibini aldı. Son yılların en dondurucu kışını yaşayan Amerika Birleşik Devletl...

Niagara Şelalesi Dondu! (9 Ocak 2014)

Kuzey Amerika’yı etkisi altına alan Polar Vortex yani kutbi girdap, sıcaklıkların -52 dereceye düşmesine neden olurken, ABD ve Kanada sınırında bulunan ünlü Niagara Şelalesi de rekor soğuklardan nasibini aldı.

Son yılların en dondurucu kışını yaşayan Amerika Birleşik Devletleri’nde orta-batı kesimlerini vuran soğuk hava dalgası doğuya doğru ilerliyor.

Washington ve New York’ta termometreler eksi 20 dereceleri gösterirken, eyalet yönetimleri olağanüstü hal ilan etti.

Birçok eyalette ilköğretim okulları tatil edildi. Yollardaki buzlanma nedeniyle kazalar artarken, sık sık elektrik kesintisi yaşanıyor. Soğuklar ülke genelinde ulaşımı da aksatıyor..

Mars’tan daha soğuk 

China Daily Amerika kıtasını vuran soğuk dalgasını “Brrrrr!!! Burası Mars’tan da soğuk!!!” başlığı ile gördü.

Habere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu kesimleri ile Kanada’da etkili olan soğuk hava, Mars yüzeyindekinden daha düşük rekor seviyelerde sıcaklıkları da beraberinde getirdi. Salı günü, okullar, iş yerleri ve devlet daireleri aşırı soğuklar nedeniyle tatil oldu. Şebeke suları ve evlerin su boruları dondu. Uçak seferleri yapılamadı, trenler hareket edemedi; yollar ve kaldırımlar buz pistine döndü.

Niagara şelalesinin ABD tarafında Çarşamba günü çekilen bu görüntülerde şelalenin kenarlarında oluşan büyük buz saçakları belirgin bir şekilde görülebiliyor.