Neden Rakibimizi ‘Like Ettin’?

ABD’de bir işadamı, rakibinin fotoğrafını kişisel Facebook sayfasında paylaşan ve beğenen çalışanını işten çıkardı. Facebook ise bu durum karşısında, Beğen’in ‘ifade özgürlüğü’ olması için yargıya gidiyor. Hiç Facebook Beğen tuşunun suç unsuru ol...

Neden Rakibimizi ‘Like Ettin’? (20 Mayıs 2013)

ABD’de bir işadamı, rakibinin fotoğrafını kişisel Facebook sayfasında paylaşan ve beğenen çalışanını işten çıkardı. Facebook ise bu durum karşısında, Beğen’in ‘ifade özgürlüğü’ olması için yargıya gidiyor.

Hiç Facebook Beğen tuşunun suç unsuru olarak kabul edilebileceğini düşünmüş müydünüz? Her şey Amerika’da bir çalışanın, patronunun rakibinin fotoğrafını kişisel Facebook sayfasında paylaşması ve bu fotoğrafı beğenmesi sonucu başladı. Bu eylem sonucunda patron çalışanını işten çıkararak ilginç bir davanın başlatılmasına neden oldu.

Dava sonucu mahkeme Facebook üzerinden yapılan beğenme eyleminin ifade özgürlüğü kapsamına girmeyeceği kararına vardı. Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız bu özellik sosyologlar tarafından bir bakıma kişiliğimizin yansıması olarak nitelendiriliyor. Beğendiğimiz resimler, ürünler, videolar yaşam şeklimizin, büyüdüğümüz kültürün yansıması olabilmekte. Bu anlamda Facebook beğen tuşu çok farklı anlamlar ifade edebilmekte.

Facebook ise bu durum karşısında tamamen farklı bir görüşte. Davayı desteklemek adına bahçe tabelalarının 1994 yılında mahkeme kararıyla ifade özgürlüğü kapsamına alınmasını gösterecek olan Facebook karşı dava açma hazırlığında.

Tamindir.com