Ne Kadar Para, O Kadar Takipçi!

Parayı bastıran Twitter’da takipçi sahibi olabiliyor. Twitter’da popülarite takipçi sayısıyla ölçülüyor. Ne kadar takipçiniz varsa o kadar öndesiniz. Durum böyle olunca da hayran kitlesini artırmak isteyenler para karşılığı takipçi satın almanın yollarını arıyor. Ta...

Ne Kadar Para, O Kadar Takipçi! (13 Ocak 2013)

Parayı bastıran Twitter’da takipçi sahibi olabiliyor.

Twitter’da popülarite takipçi sayısıyla ölçülüyor. Ne kadar takipçiniz varsa o kadar öndesiniz. Durum böyle olunca da hayran kitlesini artırmak isteyenler para karşılığı takipçi satın almanın yollarını arıyor.

Talebin olduğu yerde arz da kaçınılmaz; para karşılığı takipçi sağlayanların farklı yöntemleri mevcut. Kimi yöntemlerde aslında var olmayan hesaplarla takip yapılırken kimi yöntemlerde de Twitter hesaplarına habersizce girilip istenilen kişinin takip edilmesi sağlanıyor.

Twitter’da takipçileri artırmanın formülleri ayrı bir uzmanlık ve başka bir yazı konusu. Biz para karşılığı takipçi sağlamanın yollarını keşfe çıktık. Yolunu yöntemini de internet dünyasının ve Twitter’ın her gediğini bilen uzmanlara sorduk.

Ferhat Er
Turkuvaz Medya Reklam Pazarlama ve İnovasyon Uzmanı
Twitter.com/frhter

Takipçi satın alma son zamanlarda fazlasıyla yoğunlaşarak hayatımıza girdi. Önceleri çoğunlukla ‘fake’ ve yabancı hesapların olduğu ve bloklar halinde ‘followers’ satışı gerçekleştiriliyordu. Sanırım bundan satın alan kişiler memnun kalmadı ki yeni satış argümanları geliştirildi.

Takipçi satın alan hesap etkileşimine de önem vermeye başlayarak kendi kendini kandırmaya hız verdi. Yeni argüman olarak “yüzde 100’ü doğal takipçi kazan”, “takipçi sayın organik artsın” ve “tamamı Türk takipçi kazan” gibi yöntemler buldular. Burada aslında satılan takipçi bizleriz. Bizim hesaplarımızı bazı uygulamalar ile ellerine geçirerek bizim onayımız olmadan kişi ve ya hesap takip ettiriyorlar. Bununla da kalmayıp, RT yaptırıyorlar ya da ‘tweet’ attırıyorlar.

Bu ağa düşmemek için Twitter hesabına girip ayarlar kısmında yer alan uygulamalar sayfasına girerek bilmediğiniz uygulamaların hesabınıza erişimini kaldırabilirsiniz. Son olarak da bu ücretli takipçilere rakip olarak ücretsiz bir şekilde takipçi sayısını arttırabileceğiniz uygulama geliştirmişler. Önce saadet zinciri gibi bir topluluğa hesabınızı tanımlatıyorsunuz. Daha sonra her gün bir yandan yeni takipçi kazanıyorsunuz bir yandan da takip ettiğiniz kişi sayısı artıyor.

Ücretli veya ücretsiz yöntem ne olursa olsun sosyal medyada fazla sayıda takipçiye sahip olma isteği tamamen egodan kaynaklanıyor. Ben bu durumu psikolojik problem olarak yorumluyorum.

Bireylerin veya markaların tamamen kendilerini kandırdığı bu yöntem sıfır etkileşim yaratır ve bu takipçiler ile ancak egolarını tatmin edebilirler. Ne kendilerine ne de marklarına katkı sağlayamayacakları için bunun yerine twitter reklamlarına para harcayarak seslerini duyurmaları daha mantıklı.

Deniz Şafak

*Takipçi Sayısının Yüksek olması neden önemli? 
Takipçi sayısının yüksek olması söylediğiniz bir sözün, ilettiğiniz bir mesajın daha ilk uçmada büyük kitlelere ulaşması açısından çok önemli.

* Takipçi sayısı nasıl arttırılabilir mi? 
Takipçi sayınızı arttırmanın bir yöntemi var. Bu yönteme FollowerExchange (Takipçi değiş tokuşu ) diyoruz. Bu sistem üzerine kurulmuş bazı siteler var. Bu sitelere üye oluyorsunuz, sonrasında Twitter hesabınızı buraya kaydediyorsunuz ve Twitter hesabınız ile bu site arasında bir köprü oluşturuyorsunuz. Sonrasında siz o siteye aynı sizin gibi bağlanmış binlerce hesaptan birini takip ediyorsunuz karşılığında kazandığınız jetonlar sizin hesabınızda birikiyor ve bu jetonlar ile başkaları sizi takip ediyor bu sayede sadece saniyeler içinde takipçi sayınız hızla artıyor.

* Peki bu sistem dışında takipçi sayısı artırmanın zahmetsiz bir yolu var mı?
Belli fiyatlar gözden çıkarılarak takipçi satın alınabilir. http://intertwitter.com/ http://www.fastfollowerz.com/ http://www.social-presence.net/twitter-followers/ gibi adresler bu noktada yol gösterici.

* İnsanlar neden bu yöntemi tercih ediyor? 
Sosyal medya günümüzün en etkin gündem yaratma aracı. Twitter’da söylediğin sözün önemi takipçilerle, yapılan RT ile ölçülüyor. O zaman da bir algı yaratmak için insanlar takipçi sayılarını bu yollarla arttırmak istiyorlar. Bugün Sosyal medya ajansları müşterileri ile pazarlık yaparken ilk bahsedilen konu takipçi sayısının en kısa zamanda ne kadar arttırılabileceği şeklinde. Ne kadar takipçi sayısı, ne kadar RT, o kadar başarı. Ayrıca bu kısa zamanlı yüksek takipçi kazanımları zaman içerisinde Twitter ve Facebook tarafından da kullanıcılara tavsiye edilmenize neden olur. Ama bunu çok iyi ayarlamak gerekir çünkü dozunu kaçırırsanız hesabınız Facebook & Twitter tarafından bloke de edilebilir.

Takipçi sayısını doğal yollardan artırmanın formülleri

Öncelikle doğal yollardan takipçi sayınızı arttırmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

– Eski Haberleri yayınlamayın. – Daha önce yazılmış bir mesajı, tekrar ve tekrar yayınlamak sıkıcı olur insanlar sizi takip etmek istemez.

– Çok Fazla ‘tweet’ atmayın. – Amerika’da yapılan araştırmalar günde 22 ‘tweet’in ideal sayı olduğunu söylüyorlar.

– Sadece yorum yapmayın. Yaptığınız yorumların yanında konuyu ilerletmeye çalışın bu sayede insanlar sizi takip etmek isteyebilirler.

– Vermek istediğiniz mesajı en kısa şekilde verin. 140 karakter bile yapılan araştırmalara göre fazla.

– Gereksiz sembol kullanmayın. – Yapılan araştırmalarda fazla sembol kullanan kullanıcıların sıkıcı olduğu tespit edilmiş.

– Söylediklerinize gizem katın. Hemen her şeyi olduğu gibi değil devamı gelecekmiş gibi yazın, böylece insanlarda merak uyandırır ve takipçi sayınızı arttırırsınız.

– Hashtag kullanın ( # ) Hashtag ile yazdığınız mesaj TT olabilir böylece bir çok insan tarafından okunma imkanı bulabilirsiniz.

– @ işareti ile ilginç bulduğunuz kullanıcılar ile samimi bir diyalog kurabilirsiniz. Bu sohbet ilginç olursa bu sayede yaratılan merak ile kullanıcı sayınızı arttırabilirsiniz.

– Önemli ve Popüler insanları takip edin. Bu sayede gündemden uzaklaşmaz ve gündemi takip edip haberleri geliştirerek takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Kaynak: aktuel.com.tr