NATO Ülkeleri Suriye’ye Müdahaleye Hazırlanıyor

Londra’da Türk, Amerikan ve Fransız komutanlarla toplantı yapan İngiliz Genelkurmay Başkanı Suriye’ye müdahale planları hazırladı. İngiltere Başbakanı David Cameron’un, Suriye’de 21 aydır devam eden iç savaşa müdahale için orduya talimat verdiği ortaya çıktı. Cameron, k...

NATO Ülkeleri Suriye’ye Müdahaleye Hazırlanıyor (12 Aralık 2012)

Londra’da Türk, Amerikan ve Fransız komutanlarla toplantı yapan İngiliz Genelkurmay Başkanı Suriye’ye müdahale planları hazırladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un, Suriye’de 21 aydır devam eden iç savaşa müdahale için orduya talimat verdiği ortaya çıktı. Cameron, komutanlara verdiği talimatta ‘gerektiğinde’ Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan muhalif güçlere havadan ve denizden destek verilebileceğini ve bunun için askeri planların yapılmasını istedi.

Komutanlar Libya’dan farklı olduğu gerekçesiyle Suriye’de askeri müdahaleye karşı olumsuz görüş belirtti. Ancak yine de Başbakan Cameron’un talimatı üzerine muhaliflere desteğin nasıl verileceğine ilişkin planlar hazırlandı.

TÜRK KOMUTANLA LONDRA’DA TOPLANTI

Cameron’un talimatı doğrultusunda hazırlık yapan İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir David Richards’ın, bir ay önce başkent Londra’da Türkiye, Fransa, ABD, Ürdün ve Katar’dan üst düzey askeri yetkililerle bir toplantı yaptığı iddia edildi.

‘ABD BAŞI ÇEKİYOR’

İngiliz The Guardian Gazetesi’ne konuşan yetkililer, müdahale konusunda ABD’nin başı çektiğini ve Amerikan ordusunun da operasyona dahil olması halinde Suriye’ye müdahale edileceğini ifade etti. Müdahaleye soğuk bakan komutanların başbakanlık tarafından baskı altına alındığı da iddia edildi. Toplantıya Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’dan da askeri yetkililer katıldı.

‘ASKERİ YETKİLİLER: KAÇINILMAZ OLDU’

İngiliz Independent Gazetesi’ne konuşan İngiliz ve Amerikalı askeri yetkililer, Suriye’ye müdahalenin kaçınılmaz hale geldiğini ifade etti. Yetkililer, Esad sonrası dönemde akan kanın engellenmesi için Rusya’nın da desteğine ihtiyaç duyulacağını söyledi.

ABD ve FRANSIZ UÇAK GEMİLERİ SURİYE AÇIKLARINDA

Times Gazetesi geçen hafta, 8 bombardıman uçağı filosu ve 8 bin ABD askeri taşıyan USS Dwight Eisenhower uçak gemisinin Suriye açıklarına geldiğini yazmıştı.

Ajanslar önceki gün de, Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle’un de Suriye açıklarına demir attığı haberini geçtiler.

İRAN’IN İDDİALARI

Öte yandan, İran’ın İngilizce yayın yapan Devlet Televizyonu Press TV, Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot füzelerinin, NATO’nun Suriye’ye yapacağı askeri müdahalenin ilk adımı olduğunu iddia etti. Press TV ayrıca, 3 bin Amerikan askerinin Suriye’ye müdahale etmek üzere Kuveyt üzerinden gizlice Irak’a dönerek El Anbar eyaletine konuşlandığı iddiasında da bulundu.

Müdahaleye yönelik bütün bu gelişmeler yaşanırken, Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad ise yaptığı açıklmada, ülkesine yönelik dışarıdan askeri bir müdahalenin feci sonuçları olacağını iddia etti.

Kaynak: HaberTürk ve Ajanslar