Facebook – Samsung işbirliğiyle ‘Sosyal Sanal Gerçeklik’ geliyor

KAMİL ERYAZAR Barcelona’daki 2016 Mobil Dünya Kongresi’ne “sanal gerçeklik” damgasını vurdu Teknoloji devi Samsung ve sosyal medya devi Facebook sanal gerçeklik alanındaki işbirliğiyle yakın gelecekteki planlarını sundular. Mobil Dünya Kongres...

Facebook – Samsung işbirliğiyle ‘Sosyal Sanal Gerçeklik’ geliyor (22 Şubat 2016)

KAMİL ERYAZAR

Barcelona’daki 2016 Mobil Dünya Kongresi’ne “sanal gerçeklik” damgasını vurdu

Teknoloji devi Samsung ve sosyal medya devi Facebook sanal gerçeklik alanındaki işbirliğiyle yakın gelecekteki planlarını sundular.

Mobil Dünya Kongresi MWC 2016 kapsamında İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleşen UnPacked etkinliğinde, Güney Kore merkezli Samsung yeni Galaxy S7 telefonunu tanıtırken, Facebook'un patronu Mark Zuckerberg de, sanal gerçekliği sosyal medya platformuna taşımak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Sahnenin olmadığı salonda bütün katılımcılar Gear VR yeni nesil bir lansman sunumu izlediler.

360 derece videoların ‘sanki oradaymışsınız gibi’ yaşattığı deneyim bir kez daha hayranlık uyandırdı. Bu videolar için Facebook’un en uygun platform olduğu belirtildi. Gear VR için hem oyun hem de video tarafında birçok içeriğin bulunduğu açıklandı.

SAMSUNG’UN YENİ AMİRAL GEMİSİ GALAXY S7

Samsung, başarılı Galaxy serisine iki yeni amiral gemisi ekledi. Modellerden biri Galaxy S7, diğeri ise kıvrımlı ekrana sahip Galaxy S7 Edge oldu.

IP68 sertifikasıyla suya dayanıklı S7 ve S7 Edge’yi önsipariş verenlere Gear 360 VR ücretsiz hediye edilecek.

Teknik Özellikleri:

5.1-inç 2560 x 1440 çözünürlükte, 577ppi QuadHD Super AMOLED ekran ( Galaxy S7 Edge'de 5.5-inç ekran)

Ekran 2.5D eğime sahip

İnç başına düşen piksel sayısı yani ekran keskinliği 577 PPI olarak belirtildi

Telefonun boyutları 142.4 x 69.6 x 7.9 mm ve ağırlığı ise 152 gram

4GB RAM

12MP dual piksel OIS arka, 5MP ön kamera

32GB sabit depolama alanı (microSD ile 200GB'ye kadar çıkmakta)

3,000mAh batarya (S7 Edge 3600mAh)

micro-USB girişi

Hızlı şarj ve kablosuz şarj özelliği

One-Touch parmak izi sensörü

IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikası

Bluetooth 4.2, Wi-Fi 802.11

SANAL GERÇEKLİK SOSYALLEŞECEK

Etkinlikte beklenmesine karşın yine de sürpriz sayılan Facebook kurucu ve CEO'su Mark Zuckerberg, önceki yıllardan farklı olarak internet.org yerine “sanal gerçeklik” dedi ve Samsung ile Facebook arasındaki işbirliğini duyurdu. Hali hazırda Oculus Rift'in sahibi olan Facebook,  Samsung kullanıcılarına Facebook üzerinden çok daha aktif bir VR tecrübesi sunacak. Ayrıca Gear VR için oluşturulan içeriklere Oculus Mağazası'ndan erişme imkanı olacak.

Bugüne kadar Facebook’a 20 binden fazla 360 derece video eklendiğini ve günde yüzlercesinin eklenmeye devam ettiğini açıklayan Facebook, bu formatı sanal gerçeklik başlıkları için de optimize ediyor.

Gear VR üzerinden 1 milyon saat uzunluğunda video izlendi

Dinamik 360 derece yayını özelliğini Samsung Gear VR’a getirdiğini duyuruan Facebook, bu sayede VR başlıklarındaki yayın ve görüntü kalitesini ciddi ölçüde iyileştiriyor. Şirketin iddiası 360 video yayını çözünürlük kalitesini dört katına ve bunun için gereken bant genişliğini dörtte birine indirmek. Facebook, Gear VR üzerinden bugüne kadar 1 milyon saat uzunluğunda 360 derece video izlendiğini de belirtiyor. Yenilik bu tüketimi hızlandıracak türden.

Bir Facebook platformu olarak Sanal Gerçeklik

Zuckerberg, Facebook’un sanal gerçekliği sosyalleştirmeye yönelik ilk adımları attığını da duyurdu. Sosyal ağın ruhu sayılabilecek “bağlantı kur ve paylaş” özelliklerini bu yeni platforma uyarlamak için bir Social VR ekibi kurduğunu duyuran Facebook, bu ekiple yeni sanal gerçeklik uygulamaları geliştirecek. Bu uygulamaların en önemli özelliğiyse sosyal olmaları olacak.