Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı İçin ‘Çatı Adayı’ Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’ye Cumhurbaşkanlığı için ‘çatı aday’ olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ismini önerdiklerini ve ön anlaşmaya vardıklarını açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, “Ekmeleddin İhsanoğlu önerisi çok hayır...

Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı İçin ‘Çatı Adayı’ Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir? (16 Haziran 2014)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’ye Cumhurbaşkanlığı için ‘çatı aday’ olarak Ekmeleddin İhsanoğlu ismini önerdiklerini ve ön anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, “Ekmeleddin İhsanoğlu önerisi çok hayırlıdır. CHP’nin değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Bu isim etrafında birlikte çalışacağız” dedi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR?

İslam Konferansı Örgütü eski genel sekreteridir(2005-2014). Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri mevcuttur.

1943 yılında Kahire’de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.

1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu.

İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1 Ocak 2005’te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır[1].

İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.