Mısır’da Gergin Bekleyiş Sürüyor

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun 48 saat içinde ülkedeki krizin çözülmesi için verdiği ültimatomu reddetti. Mursi, milli mutabakat için kendi planlarını uygulamayı sürdüreceğini söyledi. Dışişleri Bakanı’nın da katılımıyla istifa eden bakanların sayısı 5...

Mısır’da Gergin Bekleyiş Sürüyor (2 Temmuz 2013)

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ordunun 48 saat içinde ülkedeki krizin çözülmesi için verdiği ültimatomu reddetti. Mursi, milli mutabakat için kendi planlarını uygulamayı sürdüreceğini söyledi. Dışişleri Bakanı’nın da katılımıyla istifa eden bakanların sayısı 5’e yükseldi. Mursi’ye göstericilerin verdikleri süre 17.00 de doluyor. Ordunun tanıdığı sürede ise 24 saat kaldı.

Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı ve muhaliflere halkın taleplerini karşılamaları için 48 saat süre vermiş, aksi taktirde kendi siyasi ”yol haritasını” açıklayıp uygulanmasını sağlayacağını duyurmuştu.

Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Sisi, ordunun herhangi bir şekilde siyasete taraf olmayacağını, ancak Mısır’ın ulusal güvenliğinin karşı karşıya kaldığı ”vahim tehlike” karşısında harekete geçmek zorunda olduğunu vurgulamıştı.

Genelkurmay Başkanı, yol haritasının uygulanmasının bütün taraflarla ve kendi ifadesiyle ‘görkemli devrimi’ ileri taşımakta olan gençliğin katılımıyla sağlanacağını kaydetmişti.

Açıklama ordunun yönetime el koymaya hazırlandığı şeklinde yorumlara neden olmuştu.

Dün ilerleyen saatlerde ordunun Facebook sayfasından yapılan yeni bir açıklamada ordunun ülkeyi yönetmek gibi amacının bulunmadığı vurgulandı.

Bu ikinci açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Önceki açıklamamızın amacı, bütün partileri mevcut duruma çözüm bulmaya, onları halkın taleplerine cevap verecek bir milli mutabakata itmekti.”

Dışişleri Bakanı İstifasını Sundu

Bu arada Mısır devlet haber ajansı Mena, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamel Amr’ın istifasını sunduğunu duyurdu.

İstifasının kabul edilmesi durumunda Amr, politik krize bağlı olarak istifa ettiği bildirilen beş ayrı bakanın arasına katılmış olacak.

El Vatan internet sitesi, turizm, çevre, telekomünikasyon ve hukuk bakanlarının ‘rejimi devirmek için sokaklarda olanlarla dayanışmalarını göstermek amacıyla’ istifa ettiklerini duyurmuştu.

Pazar günü milyonlarla ifade edilen eylemcinin gösterileri ardından ülkede durum gergin.

Dün gün ve gece boyunca ülkedeki gösteriler devam etti.

Binlerce muhalif gösterici Tahrir Meydanı’nda sabahladı.

Müslüman Kardeşler’in sözcüsü Gehad Haddad BBC’nin sorularını yanıtlarken, General Sisi’nin yol haritası uyarısının cumhurbaşkanının erken seçime gitmesi yönündeki baskının artması anlamına gelmediğini söyledi.

Haddad, asıl baskının erken seçim kararı alması için Anayasa Mahkemesi üzerinde olduğunu belirtti.

Milyonlar Sokaklarda

Tahrir Meydanı’nda toplanan 1 milyonu aşkın laik muhalif, Cumhurbaşkanı Mursi’nin istifasını istedi ve bugün saat 17.00’ye kadar süre verdi. Ordudan tarafların 48 saatte anlaşamaması halinde yol haritası açıklayacağını duyurdu.

Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından Müslüman Kardeşler’in adayı olarak cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Muhammed Mursi ‘100 günde sorunları çözeceğim’ deyip 1 yılda beklenen reformlara imza atmak yerine İslami hayat tarzını giderek artan şekilde dayatması ülkedeki laik kesimi kaygılandırmaya başlamıştı. Son dönemde ekonomik koşullarda da birçok gerileme yaşanması ve Mursi’nin kendisine çok geniş yetkiler veren anayasal değişikliği önce yürürlüğe sokup sonra tepkiler nedeniyle geri çekmesi gerilimi giderek artırdı. Ve sonunda Mursi’nin destek oranı yüzde 78’den yüzde 30’lara kadar gerileyince Tahrir Meydanı bir kez daha dolup taştı. Mısır polisi önceki gün Mursi’nin istifası talebiyle toplanan kalabalığın sayısını ‘1 milyonun üzerinde’ diye açıkladı. Mursi ise kendisine karşı olan protestocuları Türkiye’deki benzer bir dille suçlayarak istifa etmeyeceğini söyledi:

– Protetocular yakıp yıkan baltacılar. Bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.

– Seçimle gelen sokak protestolarıyla gitmez. Adres sandıktır.

– Dış güçler bu protestolarda önemli rol oynuyor.

– Yolsuzluklardan para kazanan eski rejimin kalıntıları şimdi eşkıyalara para verip üzerimize salıyor.

– Yabancı TV kanalları olayları abartıyor. Sanki bütün Mısır şiddet görüntülerine sahne oluyormuş gibi yayın yapıyorlar.

Polisler muhaliflere katıldı

Müslüman Kardeşler polisin protestoculara karşı çok yumuşak davrandığını belirtirken, çok sayıda polis görevlisinin de üniformalarıyla birlikte Mursi karşıtlarına katıldığı görüldü. Muhalif polisler ellerinde ‘Git’ yazan kırmızı kartlar taşıdı.

Gösterilerde 16 Kişi Hayatını Kaybetti

Göreve gelişinin birinci yıldönümünde Mısır devlet başkanı Muhammed Mursi aleyhine düzenlenen gösterilerde şu ana kadar en az 16 kişi öldü. Kahire’deki Müslüman Kardeşler binası basıldı ve yağmalandı.

Hükümetin 4 bakanı istifa etti. Hükümet ve Müslüman Kardeşler karşıtı gösterilere onbinlerce kişi katıldı.

Obama’dan Kritik Telefon

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile ABD Devlet Başkanı Barack Obama’nın son gelişmelerle ilgili telefonda görüştüğü bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Obama’nın, ülkesinin halkın seçtiği Mısır liderliğiyle ilişkilerini sürdüreceğini söylediği ifade edildi.

Kiteboard Dünya Kupası İptal Edildi

Uluslararası Kiteboard Birliğinin internet sitesinde yer alan habere göre, Mısır’da yapılması planlanan Kiteboard Dünya Kupası iptal edildi.