Minimalistik Sanatta Yeni Bir Boyut

Sanatçı Victor Nunes genelde gıda ürünleri olmak üzere çeşitleri küçük nesneleri basit illüstrasyonlarla birleştirerek üç boyutlu harika yapıtlar ortaya koyuyor. Çizimlerle ilişkilendirilmiş üç boyutlu gerçek nesneleri izleyiciler kafalarında imgeleştirerek birleştiriyorlar....

Minimalistik Sanatta Yeni Bir Boyut (28 Ocak 2014)

Sanatçı Victor Nunes genelde gıda ürünleri olmak üzere çeşitleri küçük nesneleri basit illüstrasyonlarla birleştirerek üç boyutlu harika yapıtlar ortaya koyuyor.

Çizimlerle ilişkilendirilmiş üç boyutlu gerçek nesneleri izleyiciler kafalarında imgeleştirerek birleştiriyorlar. Sanat yorumcuları, bu ilginç ve sevimli yapıtları güzel birer ‘pareidolia’ örneği olarak değerlendirdiler.

Pareidoila, rastgele şekil, nesne ya da seslere aslında olmayan bir anlam yüklemeye verilen isimdir. Bulutları hayvanlara ya da başka şekillere benzetmek, duvarlarda, yiyeceklerde ya da türlü başka doğal nesnede anlamlı şekiller, yüzler bulmak aslında beynimizin bize oynadığı bir oyundan ibarettir.

Nunes’in ortaya koyduğu yapıtlarda kullandığı nesneler de, bunlarla ilişkilendirilmiş çizimlerle birlikte olduğundan farklı başka şeyler olarak algılanıyor. Örneğin patlamış bir mısır insan yüzü ya da hayvan kafaları olarak algılanıyor.

Victor Nunes’in bu aybaşında bir Facebook topluluğu oluşturarak paylaştığı yapıtlar sosyal medyada büyük ilgi gördü. Farklı bir bakış açısı ve farklı bir yöntemle çalışan sanatçının, bunların dışında daha büyük ve değişik üç boyutlu çalışmaları da var.

İşte Victor Nunes’in yaratıcı ve eğlenceli çalışmalarından bazıları