Microsoft Kaynaklı İnternet İletişiminde Bir Dönemin Sonu

Hotmail yerini Outllok’a, Messenger da Skype’a bıraktı 1996 yılında kurulduktan sonra milyonlarca insanın e-posta adresini aldığı Hotmail, ‘dijital sonsuzluğa‘ uğurlandı. Microsoft’un Hotmail yerine kurduğu Outlook.com beta aşamasını tamamlayarak resmi olarak yayınland...

Microsoft Kaynaklı İnternet İletişiminde Bir Dönemin Sonu (22 Şubat 2013)

Hotmail yerini Outllok’a, Messenger da Skype’a bıraktı

1996 yılında kurulduktan sonra milyonlarca insanın e-posta adresini aldığı Hotmail, ‘dijital sonsuzluğa‘ uğurlandı. Microsoft’un Hotmail yerine kurduğu Outlook.com beta aşamasını tamamlayarak resmi olarak yayınlandı.

Microsoft, elektronik posta hizmeti Hotmail’i kaldırarak yerine sosyal medyaya uyumlu Outlook’u devreye soktu.

Yeni elektronik posta hizmeti, Hotmail’den farklı olarak Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal medya ağlarına uyumlu özellikler sunuyor.

Kullanıcı, sosyal medya ağları üzerinden kendisine gönderilen mesajları elektronik posta kutusunda görüntüleyebiliyor.

Outlook üzerinden de Facebook gibi sosyal medya ağlarına mesaj gönderilebiliyor.

İsteğe göre sosyal medyadaki bağlantılar Outlook adres defterine veya Outlook’taki adresler de sosyal medyaya aktarılabiliyor.

Yeni elektronik posta hizmetinin akıllı telefonlar üzerinden kullanımı da Hotmail’e göre daha uyumlu özellikler içeriyor.

OUTLOOK.COM 6 AYDA 60 MİLYON ÜYEYE ULAŞTI

Microsoft’un yeni e-posta hizmeti Outlook.com, 6 ayda 60 milyon üye sayısına ulaştı. Dün itibariyle Hotmail.com servisini de kapsamaya başlayan servis, Windows entegrasyonu ile dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yaz yeni e-posta servisi Outlook.com’un önizleme sürümünü kullanıcılarla buluşturan Microsoft, 6 aylık süre zarfında 60 milyon kişiye ulaştı. Outlook.com servisi kullanıcılardan aldığı geri bildirimler doğrultusunda birçok yeniliği de beraberinde getirdi.

Outlook.com ön izleme döneminden çıkıyor ve artık herkes Outlook.com’u kullanıp deneyimleyebiliyor. Milyonlarca Hotmail kullanıcısı, 1 milyar kullanıcıya hizmet verebilecek kapasitesi ile hazır olan Outlook.com’a geçiş yapmaya bugün itibariyle başladı.

HOTMAİL KULLANANLARDA DEĞİŞİKLİK YOK

Outlook.com ön izlemeden çıkarken, tüm Hotmail kullanıcılarının hesabı da Outlook.com’a yükseltilecek. Bu yükseltme esnasında @hotmail.com e-posta adreslerine ait şifre, iletiler, klasörler, kişiler, kurallar ve izin bildirimleri gibi her şey aynı kalacak ve hizmetlerde hiçbir kesinti olmayacak.

Yükseltme yapıldığında tüm kullanıcılar, yeniden tasarlanan ve birçok yeni özellik eklenen Outlook.com deneyiminden faydalanabilecek ve e-posta adreslerini @outlook.com adresine geçirmek zorunda olmayacak. Dilerlerse @hotmail uzantılı mail adresleri ile Outlook servisinin yeniliklerinden aynı şekilde faydalanabilecek.

‘SKYPE’E GEÇELİM Mİ?’

Milyonlarca internet kullanıcısının yıllardır anlık yazışma ve görüntülü konuşma için kullandığı Windows Live Messenger da yerini 8 Nisan 2013’te Skype’a bırakacak.

Messenger’ın kullanımdan kaldırılması, birkaç haftalık bir sürece yayılacak. 8 Nisan’dan itibaren ise, kullanıcıların Skype güncellemelerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Microsoft, Windows Live Messenger kullanıcıları ile paylaştığı bilgilendirme mektubunda, Skype’a geçiş süreci ile ilgili önemli bilgilere yer verdi. Messenger kullanıcılarının listelerinde yer alan kişilerle sohbet etmeye devam edebilmesi için Skype’a güncelleme süreci başladı. Kullanıcılar, Microsoft hesabı ile (Messenger’da oturum açmak için kullanılan ID) oturum açtığında tüm kişilerini Skype listesinde de görebiliyor. Önceden olduğu gibi anlık ileti göndermek ve görüntülü sohbet etmek de elbette Skype ile mümkün. Cep telefonu ve tabletlerde Skype ile iletişim halinde kalmanın avantajları yeni dönemde kullanıcıları bekliyor.

Skype ile yeni tanışan kullanıcılar için uygulanacak adımlar oldukça basit

Skype’ın en son sürümünü edinen ve Microsoft hesabı ile Skype’ta oturum açan kullanıcılar, Messenger kişilerine Skype’tan erişebilecek. Hali hazırda Skype’ı olan kullanıcılar içinse yine Skype’ın en son sürümüne güncelleme ve Microsoft hesabıyla oturum açma işlemlerinin ardından, var olan Skype hesabının Microsoft hesabıyla birleştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde hem Messenger hem de önceki Skype kişilerine Skype’tan erişim mümkün olacak. Anlık ileti gönderimi, dosya ve kişi paylaşımı, neredeyse her yerden sohbet geçmişine erişim, çevrimdışı ileti gönderimi, Facebook arkadaşlarınızla anlık ileti ve görüntülü arama ile aynı anda en fazla 10 arkadaşla grup olarak görüntülü arama (*) Skype’ın avantajları arasında yer alıyor.

PC, Mac, Windows Phone, iPhone, iPad, Android Mobile, Kindle Fire ve diğer cihazlardan anlık ileti, görüntülü ve sesli arama da Skype’ın özellikleri arasında. Şu an için kullanımı devam eden Windows Live Messenger ile Windows ve Mac masaüstü bilgisayarlarda oturum açıldığında yükseltmeye yönelik görsel bildirim görülecek. Bildirim tıklandığında ise yükseltme isteği içeren yükleyici penceresi açılacak. Bu pencere de kullanıcıları, Skype’ı yüklemek ve Messenger’ı otomatik olarak kaldırmak için yükleyici akışına yönlendirecek. Windows Live Messenger’ın kullanımdan kaldırma tarihinden sonra ise kullanıcılar, Messenger’la Windows ve Mac masaüstü bilgisayarlarda oturum açamayacak ve yalnızca Skype’a yükseltebilecek. Messenger’la oturum açmaya çalışıldığında bir bildirim görüntülenecek ve devam edildiğinde devreye girecek pencere, kullanıcıları yine Skype’ı yüklemek ve Messenger’ı otomatik olarak kaldırmak için yükleyici akışına yönlendirecek.