Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 17’ncisi, Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlenen törenle sahiplerine verildi. 9 Ocak 1996’da Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere gittiği Alibe...

Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu (11 Nisan 2014)

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 17’ncisi, Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

9 Ocak 1996’da Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere gittiği Alibeyköy’de gözaltına alındıktan sonra polislerce dövülerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin anısına her yıl verilen gazetecilik ödülleri 17. Kez sahiplerini buldu.

Cağaloğlu’ndaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe ve birçok gazeteci katıldı. Tören öncesi, Celal Başlangıç moderatörlüğünde, Esra Arsan, Deniz Zeyrek ve Ragıp Duran’ın konuşmacı olduğu ‘İktidar kıskacında medya’ başlıklı bir panel düzenlendi.

Daha sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Ahu Özyurt, Belma Akçura, Celal Başlangıç, Elif Ilgaz, Elif Yılmaz, Fikret İlkiz, Göksel Göksu, Hüseyin Aykol, Kanat Atkaya, Mehmet Güç, Mete Çubukçu, Murat İnceoğlu, Muzaffer Özkurt, Nazım Alpman ve Neşe Düzel’den oluşan jüri, “Yazılı Haber” dalındaki ödülü, 29 ve 30 Eylül 2013 tarihlerinde Radikal Gazetesi’nde yayımlanan “Çocuklarımızı kurtarın-Artık çok geç dönemem” başlıklı haberiyle İdris Egemen’e verdi.

“Görüntülü Haber” ödülünü, CNN Türk’te 28 Şubat 2014 tarihinde yayımlanan “Dilan Alp marjinal değilmiş” adlı haberiyle Ezgi Cankurtaran, “Fotoğraf” ödülünü de 10 Temmuz 2013 günü Radikal gazetesinde yayımlanan ‘Ben sizdenim amirim’ adlı fotoğrafıyla Serkan Ocak aldı.

GEZİ’NİN SİMGESİ FOTOĞRAFA ÖDÜL

Bu yıl Jüri Özel Ödülü 2 kişiye verildi. TBMM’de 4 eski bakanla ilgili fezlekeler görüşülürken, Meclis TV yayını kesince tabletiyle canlı yayın yapan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, diğerini ise Gezi direnişinin simgelerinden biri haline gelen ‘Kırmızılı Kadın’ fotoğrafının sahibi Reuters foto muhabiri Osman Örsal aldı.

Bu yılın “Yerel Gazetecilik Ödülü” ise Büyük Torbalı gazetesinde 7 Ocak 2014 günü yayımlanan ‘Arşiv evrakları yakacak oldu’ başlıklı haberiyle Vedat Gökçay’a verildi.

Törenin ardından, Metin Göktepe’nin doğum günü nedeniyle annesi Fadime Göktepe ve meslektaşları tarafından pasta kesildi.