Mark Zuckerberg’in Sürpriz Moskova Ziyareti

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in sürpriz bir şekilde gerçekleştirdiği Moskova ziyareti, tüm dünyada merak uyandırırken, ziyaret ile ilgili çeşitli ilginç yorumlar da yapıldı. Bu ziyareti ilginç kılan en önemli neden ise, Rusya’nın Facebook’un yerel bir rakibin...

Mark Zuckerberg’in Sürpriz Moskova Ziyareti (2 Ekim 2012)

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in sürpriz bir şekilde gerçekleştirdiği Moskova ziyareti, tüm dünyada merak uyandırırken, ziyaret ile ilgili çeşitli ilginç yorumlar da yapıldı.

Bu ziyareti ilginç kılan en önemli neden ise, Rusya’nın Facebook’un yerel bir rakibin gerisinde kaldığı ender büyük ülkelerden birisi olması. Rusya’da yerel sosyal paylaşım sitesi VKontakte’ın 21 milyon, Facebook’un ise 5 milyon üyesi var. VKontakte’in genç patronu Pavel Durov (27) ülkesinde Rus Zuckerberg olarak tanınıyor. Rusya’ya ilişkin diğer bir ayrıntı ise, internette Global Arama Motoru devi Google yerine Yandex’in kullanılıyor olması.

Facebook’un 28 yaşındaki genç girişimcisi Mark Zuckerberg, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev tarafından başkent Moskova dışında Gorki bölgesindeki konutunda ağırlandı. Bu üst düzey kabulde Zuckerberg’in her zamanki spor giyiminden vazgeçerek lacivert takım elbise giymesi de gözlerden kaçmadı.

Rusya Başbakanı Medvedev Zuckerberg’e, “Bizde sadece petrol, doğalgaz, altın ve elmas yok. Bilişim teknolojimiz de var” diyerek, Rusya’nın Silikon Vadisi olarak da bilinen Skolkovo’ya katkıda bulunmasını istedi. Rusya Başbakanı Medvedev, bu proje için Facebook gibi bir internet devinin desteğini almaya büyük önem veriyor.

İnternet telif hakları düzenlemesinin de görüşüldüğü toplantıda Zuckerberg, Medvedev’e üzerinde kurucusu olduğu internet sitesinin adının yazılı olduğu bir tişört hediye etti.

Zuckerberg, Moskova’da İletişim bakanı Nikolay Nikoforov ve bilişim şirketlerinin yöneticileri ile de biraraya geldi.

Zuckerberg’in ziyaretinin bir diğer amacının ise borsa performansı hayal kırıklığı Facebook’un Rusya’daki kullanımını arttırmak olduğu söyleniyor.

Rusya Başbakanı ,2010 yılının Ağustos ayında Devlet Başkanı olduğu dönemde Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmiş ve temaslarının gündemini Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bilişim şirketlerine yaptığı ziyaretler oluşturmuştu.

Medvedev buradaki temasları sırasında Amerikalı yatırımcılarla, Moskova yakınlarındaki Skolkovo kasabasında benzer bir teknoloji merkezi kurma projesini ele almıştı.

Moskova’da Facebook’un bir etkinliğine de katılan Zuckerberg, Kızıl Meydan’a gidip hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. Öğle yemeğini ise McDonald’s’ta yedi.

Haberin Videosu: