Mark Zuckerberg, Facebook’a gelen yeni özellikleri ve 10 yıllık yol haritasını açıkladı

Facebook, dün düzenlediği F8 Geliştiriciler Konferansı’nda, gelen yeni özellikleri ve önümüzdeki 10 yıl için yol haritasını açıkladı. Aynı gün, Facebook’un uzay çalışmalarına da başladığı bildirildi hem de Ruslarla! ...

Mark Zuckerberg, Facebook’a gelen yeni özellikleri ve 10 yıllık yol haritasını açıkladı (13 Nisan 2016)

Facebook, dün düzenlediği F8 Geliştiriciler Konferansı’nda, gelen yeni özellikleri ve önümüzdeki 10 yıl için yol haritasını açıkladı. Aynı gün, Facebook’un uzay çalışmalarına da başladığı bildirildi hem de Ruslarla!

Çoğunu kurucu CEO’su Mark Zuckerberg’in tanıttığı yenilikler arasında Messenger’a gelen yapay zeka sohbet botları, canlı yayın desteği, video profiller oluşturulması, alıntı paylaşma özelliklerinin yanı sıra VR kamera gibi ürünler de var.

FACEBOOK'A ARTIK ŞİFRESİZ GİRİLEBİLECEK

Facebook’un F8 konferansında tanıttığı Account Kit ile birlikte kullanıcı adı ve şifre girmek tarihe karışıyor. Account Kit ile birlikte artık kullanıcılar e-postaları veya telefon numaralarıyla kayıt olup giriş yapabilecekler.

Geliştiriciler artık uygulamalarında giriş yapabilmek için çok daha basit yöntemler tercih edebilecek. Giriş için yalnızca e-posta veya telefon numarası yeterli olacak.

Kullanıcı adları ve şifreler uygulamalara giriş yapmakta zorluk çıkarabiliyor. Farklı uygulamalar için birden fazla isim ve şifreye sahip olan kullanıcılar sıklıkla hatalı giriş yapabiliyor.

SOHBET BOTLARI

Facebook Messenger’da kullanıcıları büyük bir sürpriz bekliyor. Facebook'un yeni yapay zeka sohbet botu, insanlarla etkileşime geçerek günlük işlerinde yardımcı olmayı hedefliyor.

Bu botlar sayesinde artık önemli haber başlıklarını, trafik ve hava durumunu vs. öğrenebilecek ve hatta daha ötesi sipariş bile verebileceksiniz. Karşınızda herhangi bir müşteri temsilcisi olmadan tüm isteklerinizi, yapay zeka karşılayacak.

Bugünden itibaren tüm kullanıcılara sunulacak olan bu özelliğin, ilk adımda sadece İngilizce çalışması bekleniyor. Hava durumu vb. konularda sorular için diğer ülkelere hızlıca yayılabilecek olan bu özellik, sipariş verme vs. istekleri karşılamak anlaşmalar yapılması gerektiğinden yavaş ilerleyecektir.

Ayrıca firmaların Messenger üzerinde çalışan kendi botlarını yapması için, kısa bir süre içerisinde geliştirici paketleri yayınlanacak.

“LIVE API” CANLI YAYIN DESTEĞİ

Periscope’un gördüğü yoğun ilgi üzerine geçen yıl Facebook’un sadece ünlü kişilerin kullanımına sunduğu ve “Live for Mentions” adını verdiği canlı yayın uygulamasını ABD'den sonra dünyadaki tüm kullanıcılarının da hizmetine sunuyor. “Live Api” adı verilen özellik sayesinde, drone’lar ile de yapılabilecek tüm canlı yayınlar Facebook üzerinden yayınlanabilecek.

Kullanıcılar, kendi profilleri ya da grupları üzerinden yapabileceği canlı yayın özelliğine durum menüsü üzerinden ulaşabilecek.

YENİ VİDEO PLATFORMU İLE YOUTUBE’A RAKİP OLACAK

Facebook, YouTube gibi video içerik devlerinin gerisinde kalması nedeniyle uzunca bir süredir kendi bünyesinde yer alan videoları öne çıkarmak için çaba harcıyor. Ancak bu konudaki en büyük engel, kullanıcıların zaman tünellerinde sadece arkadaşlarının veya takip ettiği sayfaların yüklemiş olduğu videoları görmesiydi. Bu sorunu çözmek için kolları sıvayan sosyal ağ devi, Facebook'ta yer alan tüm videoların aratabilmesini sağlayan yeni aracını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden gerçekleşen tüm canlı yayınları görebileceğiniz yeni bir özellik duyuran şirket, şimdi de bu hizmetini videolara taşıyor. Facebook'un mobil sürümünde devreye sokulan yeni arama algoritması, artık girdiğiniz anahtar kelimelerle eşleşen videoları da size gösteriyor.

VİDEO PROFİLİ OLUŞTURMA

Birçok uygulama kullanarak Facebook’da video profiller oluşturmak mümkün olacak. Bunların arasında Facebook ailesine yeni katılan Masquarede’de var. Birçoğu QR kod okutularak kullanılabilecek olan bu yenilikler yavaş yavaş güncellemeler ve bu kodlar sayesinde uygulamaya dahil olacaklar. Facebook’un F8’de yaptığı bot bu hamlesi, Messenger’ı yeni internet tarayıcısı haline de getirebilir.

ALINTI PAYLAŞMA ÖZELLİĞİ

Facebook F8 Konferansı’nda yeni Facebook’a Kaydet butonunu duyurmasının ardından, alıntı paylaşmayı sevenler için de küçük ancak oldukça kullanışlı yeni bir özelliği daha kullanıma sundu: Alıntı Paylaşma (Quote Sharing)

Bildiğiniz gibi sevdiğimiz sözleri, cümleleri, kısa metinleri sosyal ağlarda paylaşmak için birçok farklı yöntem deniyoruz. Ekran görüntüsü alma, fotoğrafı kırpma, metni kopyalayıp ilgili sosyal ağda paylaşım alanına yapıştırma vs gibi yöntemler bunlardan bazıları. Ancak Facebook bu sefer bunun için pratik bir yöntem ile karşımıza çıkıyor.

Alıntı Paylaşma (Quote Sharing) adı verilen yeni özellik ile kullanıcılar artık okudukları bir makalenin istediği kısmını kopyaladıklarında doğrudan Facebook’ta paylaşmaları için bir seçenekle karşılaşacaklar. Web sayfalarıyla entegre edilebilen Alıntı Paylaşma özelliği, mobil uygulamalar ve e-kitaplar ile de uyumlu olarak çalışabilecek.

Alıntı Paylaşma özelliğini entegre eden web sayfalarında herhangi bir metni seçtiğinizde, doğrudan bir paylaşma butonu belirecek. Kullanıcılar bu butona tıkladıklarında seçili olan metinle birlikte ilgili web sayfasının bağlantısı da gönderilerine eklenmiş olacak.

İlk olarak Alıntı Paylaşma özelliği için Amazon Kindle ile işbirliği sağlayan Facebook, kısa süre içerisinde bu özelliği de herkese aktif etmiş olacak.

17 KAMERAYA SAHİP VE 8K ÇEKİM DESTEĞİ SUNAN 360 DERECELİK VR KAMERA SİSTEMİ

Facebook’un dün düzenlediği F8 Geliştirici Konferansı’nda en dikkat çeken tanıtım kuşkusuz sanal gerçeklik kamerası Facebook Surround 360 oldu. Oculus Rift’i satın alarak sanal gerçeklik dünyasına iddialı bir giriş yapan Facebook için bir diğer önemli adım ise sanal gerçeklik başlıklara içerik üreten Facebook Surround 360 adlı donanım oldu.

Ufoya benzer bir tasarıma sahip sanal gerçeklik kamerasının üzerinde 4MP çözünürlüklü 17 adet lens yer alıyor. 14 lens, kamera çevresine yerleştirilen halka üzerine konumlandırılırken, cihazın üzerinde bir, altında ise iki adet kamera kullanılıyor.

4, 6 ve 8K çözünürlükte 3D VR içerikler oluşturan Facebook Surround 360, alüminyum gövdesi sayesinde ısınma problemi yaşamadan saatlerce çekim gerçekleştirebiliyor. Facebook tarafından tanıtılan en gelişmiş donanım olarak lanse edilen Facebook Surround 360, Github aracılığıyla açık kaynak kodlu olarak geliştirilebilecek.

Bu haliyle "Dünyanın en iyi 360 derecelik kamerası" olduğunu iddia eden Facebook, sanal gerçeklik konusunda ön plna çıkardığı Oculus Rift ve Samsung Gear VR ile bu açıdan ön plana çıkacak gibi dörünüyor. Çünkü bu kamera sadece Facebook uygulaması üzerinden, Oculus Rift ve Gear VR ile kontrol edilebilecek.

Açık kaynak kodlu olmasıyla alt seviye diyebileceğimiz Nikon ve GoPro kameraları ile, isterse daha iyi kameralar ile geliştirilebilecek olan bu Facebook Surround 360, ilerleyen yıllarda sanal gerçeklik için önemli bir detay olacak. Çünkü baktığımızda GoPro, Nikon, Nokia, Samsung, LG ve Google gibi firmaların tanıttıkları 360 derecelik kameraları ile sağlam bir rekabete girecek olan Facebook Surround 360, sanal gerçeklik dünyasında sadece 360 derecelik görüntü sunmak yerine 8K gibi sağlam çözünürlük ile blurlanma ve diğer sorunları absorbe ederek en gerçek görüntüyü vaad ediyor.

Tarayıcı tabanlı yazılım kullanılarak bir mesafeden kumanda edilebilen Facebook Surround 360, sektörün en iddialı çözümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ürünün fiyatına gelince, Facebook Surround 360 da diğer VR kameralar gibi pahalı bir ürün. 30 bin dolar fiyat biçilen kameranın çıkış tarihi şimdilik açıklanmadı.

GEAR VR GÖZLÜKLERİ NORMAL BOYUTLARA İNECEK

Mark Zuckerberg, üç boyutlu sanal gerçeklik gözlüklerinin 10 yıl içerisinde normal boyutlara ineceği ve görünümünde diğer gözlüklerden hiç bir farkı olmayacağını da açıkladı.

SIRADA UZAY AÇILIMI VAR!

Mail.ru sitesinin sahiplerinden Rus işadamı Yuriy Milner, önümüzdeki 20 yılda Güneş sistemine en yakın yıldız sistemi olan Alfa Centauri’ye robot fırlatmayı öngören Starshot projesi için ünlü bilim adamı Stephen Hawking ve Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’le güçlerini birleştirdi.

Projenin tüm insanlık için önemli olduğunu söyleyen Milner, “Hali hazırda, evrende yalnız mıyız sorusuna yanıt bulmak için gereken teknoloji, olanak, teçhizat ve yazılıma sahibiz. Sanırım, önümüzdeki 10 yılda, geride kalan 55 yılda olduğundan daha fazla ilerleme kaydedebiliriz” dedi.

'Hawking faaliyetimize ilham veriyor'

Stephen Hawking ile 1987 yılında tanıştığını belirten Rus işadamı, son 10-15 yılda harekete geçen faktörlerin bir kombinasyonu sayesinde bu projenin mümkün olduğunu kaydetti. Bu konuyla her zaman ilgilendiğini söyleyen Milner, şöyle devam etti:

“Öncelikle galaksimizde, Dünya’ya benzer milyarlarca gezegen tespit edildi ve en güçlü teleskopların kullanımı konusunda anlaşma fırsatı doğdu. Ve nihayet, bilgisayar ve yazılım teknolojisi gereken düzeye ulaştı, bunun sayesinde sinyallerin eskisinden yüz kat daha hızlı işlemden geçmesi mümkün oldu. Hawking, faaliyetimize ilham veriyor. Bu girişimi aktif biçimde destekledi. Bize danışmanlık yapıyor, bu konuda çok şanslıyız.”

Sadece 1 gram ağırlığında

Starshot projesi kapsamında, ‘nanocraft’ adı verilen ve sadece 1 gram ağırlığında olan aracın, 4.37 ışık yılı uzaklıkta bulunan Alfa Centauri’ye gönderilmesi planlanıyor. Nanocraft’ın 20 yılda Alfa Centauri’ye ulaşması beklenirken, mevcut uzay araçlarının en hızlısı, bu mesafeyi 30 bin yılda kat edebiliyor.

'Yıldızlararası yelkenli gemi'

Çeşitli lazerler tarafından oluşturulacak tek bir ışının yaratacağı itmeyle ilerleyecek olan nanocraft’ın, ışık hızının yüzde 20’sine ulaşabileceği ifade edildi. Rus işadamı, ‘yıldızlararası yelkenli gemi’ adını verdiği cihaz sayesinde, olası gezegenlerin fotoğrafının çekilebileceğini ve başka bilimsel veriler toplanabileceğini ifade etti.