Flyboard Air, insanlık tarihinde yeni bir dönüm noktası olabilir

Suyla havalanan jetpack’leri ile tanınan Fransız mucit ve jet ski şampiyonu Franky Zapata bu kez de çok konuşulacak yepyeni bir ürünü tanıttı Marvel karakterlerinden Örümcek Adam'ın baş düşmanı Green Goblin’in kullandığı jete benzetil...

Flyboard Air, insanlık tarihinde yeni bir dönüm noktası olabilir (13 Nisan 2016)

Suyla havalanan jetpack’leri ile tanınan Fransız mucit ve jet ski şampiyonu Franky Zapata bu kez de çok konuşulacak yepyeni bir ürünü tanıttı

Marvel karakterlerinden Örümcek Adam'ın baş düşmanı Green Goblin’in kullandığı jete benzetilen araç, herhangi bir kablo bağlantısına sahip değil. Jet motorlarının kullanıldığı Flyboard Air, hareketler doğrultusunda havalanıyor ve yön değiştiriyor. Ancak ek olarak bir de sürücünün elinde kontrol cihazı bulunuyor.

3 kilometreye kadar yükselebilen ve saatte 150 kilometre sürat yapabilen Flyboard Air’in en büyük sorunu ise ‘yakıt’ olarak görünüyor. Çok fazla yakıt harcayan jet motorları, kullanım süresinin kısalmasına neden oluyor ve şimdilik yalnızca 10 dakika süreyle uçabiliyor. Başka bir risk ise yakıt tankının doğrudan kullanıcıya sırt çantası şeklinde bağlanıyor olması.

İlk test uçuşunu gölün üzerinde Franky Zapata’nın bizzat kendisinin gerçekleştirdiği deneme 3 dakika 55 saniye sürdü.

Jetpack ve hoverboard’ın birleşimi sayılabilecek yeni Flyboard Air’in başarılı test videosu internette izlenme rekorları kırıyor.

Dört yıllık bir çalışmanın sonucu geliştirildiği söylenen ve teknik ayrıntıları paylaşılmadan sadece prototipi tanıtılan aracın ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz belli değil.