Kuzey Kore’den Sosyal Medya Açılımı

Kuzey Kore, nükleer gücüyle Batı’ya meydan okumaya devam etse de, yeni lideri Kim Jong-un’un liderliğinde internet reformlarına devam ediyor. Ülkenin tek 3G mobil operatörü Koryolink, dün Kuzey Kore’de yaşayan ‘yabancılara’ Twitter, Instagram ve Foursquare gibi mobil uygulamala...

Kuzey Kore’den Sosyal Medya Açılımı (26 Şubat 2013)

Kuzey Kore, nükleer gücüyle Batı’ya meydan okumaya devam etse de, yeni lideri Kim Jong-un’un liderliğinde internet reformlarına devam ediyor. Ülkenin tek 3G mobil operatörü Koryolink, dün Kuzey Kore’de yaşayan ‘yabancılara’ Twitter, Instagram ve Foursquare gibi mobil uygulamaların kapısını açtı. Twitter ve Instagram’dan ilk paylaşımları, AP haber ajansının Pyongyang temsilcisi Jean H. Lee yaptı.

Kuzey Kore, birkaç gün önce ‘yabancılara’ tanıdığı internete erişim özgürlüğünün ardından, yine ‘vatandaşı olmayanlara’ mobil uygulamaları kullanma özgürlüğü verdi. Koryolink operatörünün yaptığı açıklamanın ardından, başkent Pyongyang’daki AP bürosunun başındaki Jean H. Lee, akıllı telefonundan ilk tweet’i geçen ve Instagram’da ilk fotoğraf paylaşan kişi oldu.

The Next Web sitesinin haberine göre, Koryolink, Şubat 2012’de 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Ancak hükümetin kontrolü altındaki operatörün verdiği hizmetler oldukça sınırlıydı.

GOOGLE’IN İSTEDİĞİNDEN BİRAZ FARKLI

Google’ın Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Ocak ayında K.Kore’ye düzenlediği tarihi ziyarette, internet özgürlüğünün önemini vurgulamış ve ‘Koryolink’in mobil uygulamaları aktif hale getirmesinin kolay olacağını’ belirtmişti.

Schmidt, ‘internetin gerisinde kalan ülkelerin ekonomik olarak da geri kalmaya mahkum olduğu’ notunu düşmüştü.

Schmidt’in ziyaretinin ardından K.Kore’de değişim baş gösterse de, bu değişim sadece yabancıları kapsıyor. Dahası, her ne kadar mobil uygulamalar etkin hale gelmiş olsa da, ülkedeki yabancıların internette uluslararası gezinti yapabilmeleri için USB modem veya SIM kart alması gerekiyor.

ntvmsnbc