Kutup Ayısı Wall Street’e İndi

New York’ta büyük finans kuruluşlarının toplandığı ve zaman zaman protesto gösterilerine sahne olan Manhattan’daki ünlü Wall Street, bugüne kadar hiç görmediği bir eylemciye tanık oldu Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Pazar günü düzenlenen, ...

Kutup Ayısı Wall Street’e İndi (24 Eylül 2014)

New York’ta büyük finans kuruluşlarının toplandığı ve zaman zaman protesto gösterilerine sahne olan Manhattan’daki ünlü Wall Street, bugüne kadar hiç görmediği bir eylemciye tanık oldu

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Pazar günü düzenlenen, 300 bini aşkın kişinin katıldığı tarihin en büyük iklim yürüyüşüne katılan ve eylem sonrasında tutuklanan kutup ayısı bir gecede sosyal medyada fenomen oldu.

ABD’deki çevre gruplarından Kaliforniya’daki Tucson Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’nin kurucusu 51 yaşındaki Peter Galvin, gerçeğe çok yakın kutup ayısı kostümüyle dikkatleri bir anda üzerine çekti. Siyah boncuk gözleri, bembeyaz tüyleri, nemli burnu ve pençeleri ile tam bir kutup ayısına benzeyen Galvin kararlı ve deneyimli bir çevre aktivisti.

Peter Galvin’in bu ilk çevre protestosu değil. Daha önce de küresel ısınmayı protesto etmek için pek çok gösteriye katılmış. Yine aynı yerdeki ‘Occupy Wall Street’ eylemlerine de katılmış. Hatta beş yıl önce Kopenhag’da düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim görüşmeleri sırasında düzenlenen bir yürüyüşte yine tutuklanmış.

Galvin Shelter Cove, Kaliforniya’da yaşıyor. Daha önce devlet adına sözleşmeli olarak yaban hayatı araştırmacısı olarak çalışmış. Küresel sorunun önemini vurgulayabilmek için dikkat çekici ilginç bir şey yapmak gerektiğini düşünmüş ve aklına kutup ayısı kostümü gelmiş. (Çocuklarımı seviyorum çünkü) diyor.

Küresel ısınma ve büyük bankalar arasındaki bağlantı hakkında farkındalık yaratmak istediklerini söylüyor. “Ben insanların farklı bir şekilde iklim değişikliğini düşünmelerini istiyorum. Biz bir kriz yaşıyoruz ve bizim ekonomimiz sürdürülebilir değil. Bizim tehlikenin büyüklüğünü Wall Street’teki kapitalist finans kuruluşlarına anlatmamız ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalarını sağlamamız gerekiyor. Çünkü gezegenimizi yok olmaya doğru gidiyor.”

Sevimli kutup ayısı kostümüyle iklim değişimi protestosuna katılan Peter Galvin, kapitalizm ve çevre felaketi arasındaki bağlantıyı anlatmaya çalıştıkları gösteride tutuklanan 100 aktivist arasında yer aldı.