Kapitalizmin Yeni Korkusu: ‘Ya Teknoloji Balonu da Patlarsa?’

Son yıllarda dünya ekonomisini ayakta tutan teknoloji sektörü de küresel krizden etkilenmeye başladı ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına gelmişti. Microsoft, Apple, Google, Facebook, Twitter gibi teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin de gelirleri beklentiler...

Kapitalizmin Yeni Korkusu: ‘Ya Teknoloji Balonu da Patlarsa?’ (7 Temmuz 2015)

Son yıllarda dünya ekonomisini ayakta tutan teknoloji sektörü de küresel krizden etkilenmeye başladı

ABD ekonomisi ilk çeyrekte durma noktasına gelmişti. Microsoft, Apple, Google, Facebook, Twitter gibi teknoloji ve sosyal medya şirketlerinin de gelirleri beklentilerin altında kalmıştı.

ABD’nin yanı sıra Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un da yılın ilk çeyreğindeki kârında geçen yıla göre düşüş olmuştu.

Dolardaki artışta da olumsuz etkiledi

Gartner'ın konuyla ilgili raporundan derlenen bilgiye göre, bu yılın ilk yarısı itibarıyla bilgi teknolojileri yatırımları, dolar bazında yüzde 5,5’luk düşüşle geçen yıla göre yaklaşık 200 milyon dolar daha az oldu.

Raporda, bu yıl cep telefonlarında durgunluk, bilgisayar ve tablet pazarında da gerileme beklendiğinin altı çizildi.

Dolardaki artışın üretici fiyatlarına yansıması, depolama ve ağ pazarını da etkiledi. Bu alt sektörde de önemli düşüşler bekleniyor.

Silikon Vadisi'nde balon var mı?

Balonun patlaması, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin yer aldığı Silikon Vadisi'nin boyutlarını aşacak bir kabusâ yol açabilir.

Bir balon olup olmadığı henüz kestirilemese de değeri bir milyar doları bulan sonraki girişimlerin ne olacağı henüz bilinmiyor.

Amerikan yayın kuruluşu CNN, girişim ekosistemindeki balonun hızlı bir şekilde patlayabileceği uyarısında bulundu.

Halka açılan az sayıda girişim olduğu vurgulanırken balonun patlaması durumunda girişimcilerin, yatırımcıların ve teknoloji odaklı girişimlerde çalışanların, en büyük kaybedenler olacağı vurgulanıyor.

CB Insights şirketinde araştırma analisti olan Michael Dempsey, bu etkinin Silikon Vadisi'nin ötesine geçeceğini ve "çalışanların deyim yerindeyse beş parasız kalacağını" vurguluyor.

Girişim endüstrisinde henüz bir balon olup olmadığı bilinmese de bazı girişimlerde etkin bir iş planının ve gelir modelinin olmaması akıllarda soru işareti yaratıyor.

Olası bir balon oluşumu ve bunun patlaması durumunda en çok yarar görenler ise çoktan halka açılmış olan Facebook ve Google gibi şirketler olacak.

Microsoft 7 bin 800 kişiyi işten çıkaracak

Reuters'ın haberine göre, Microsoft telefon bölümü için yeniden yapılandırma planını açıkladı.

Yeniden yapılandırma çerçevesinde telefon üretim biriminde çalışan 7 bin 800 kişi işten çıkarılacak.

Şirket daha önce açıkladığı 18 bin kişilik işten çıkarmaya ek yenilerini de gerçekleştirecek.

İşte çıkarmaların Microsoft'un geçen yıl satın aldığı Finlandiya merkezli telefon üreticisi Nokia'yı da kapsayacağı belirtildi.

Microsoft hissesi, bu haberlerin etkisiyle vadeli piyasalarda yüzde 1,2 değer kaybetti.