Gazetecilerin Eylemine Polis Engeli!

Gezi eylemleri sırasında polis şiddetinin hedefi olan, eylemcilerin de yoğun eleştirisine maruz kalan gazeteciler sokağa çıktı. Gazeteciler Forumu olarak bir araya gelen gazeteciler, “Bırak işimi yapayım” diyerek, bugün 19.00 da Taksim’e yürüyüp basın açıklaması yap...

Gazetecilerin Eylemine Polis Engeli! (12 Temmuz 2013)

Gezi eylemleri sırasında polis şiddetinin hedefi olan, eylemcilerin de yoğun eleştirisine maruz kalan gazeteciler sokağa çıktı.

Gazeteciler Forumu olarak bir araya gelen gazeteciler, “Bırak işimi yapayım” diyerek, bugün 19.00 da Taksim’e yürüyüp basın açıklaması yapmak üzere Galatasaray Meydanı’nda toplandılar.

Galatasaray Lisesi önünde barikat kuran polis, gazetecilerin yürümelerine izin vermedi. Bunun üzerine oturma eylemi yapan gazeteciler, Gezi Direnişi sürecinde kişisel olarak yaşadıkları baskı ve şiddet olaylarını anlattılar.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) adına açıklama yapan Gülşah Karadağ, gazetecilere şiddet uygulandığını,  savaş koşullarında bile uygulanmayan, yapılmayan bir muamele gördüklerini, yayın yasağı uygulandığını ve haber alma hakkının engellendiğini anlattı.

İftar vaktinin yaklaşmaya başlamasıyla birlikte, Galatasaray’dan Tünel’e kadar uzanan bir ‘yeryüzü iftarı’ sofrası kurularak oruçlu olanlar oruçlarını açtılar.

Gazeteciler Forumu’nun çağrısında, “Karşılaştığımız şiddet, baskı ve tehditleri; keyfi gözaltılar ve tutuklamaları; işten atmaları; sansür ve otosansürü protesto ediyoruz. Coplama! Hedef gösterme! Gözaltına alma! Tehdit etme! Sansürleme! İşten atma! Tutuklama! Bırak işimi yapayım!” denilmişti.

(Fotoğraflar Twitter’dan derlenmiştir)