Köşk’te Sosyal Medya Zirvesi

Dünyada sosyal medyayı en etkin kullanan siyasi liderlerin başında gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün Çankaya Köşkü’nde bazı Twitter fenomenlerini konuk etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli kesimlerden pek çok ismi davet ederek görüş alışverişinde bulunduğ...

Köşk’te Sosyal Medya Zirvesi (30 Ocak 2013)

Dünyada sosyal medyayı en etkin kullanan siyasi liderlerin başında gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün Çankaya Köşkü’nde bazı Twitter fenomenlerini konuk etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çeşitli kesimlerden pek çok ismi davet ederek görüş alışverişinde bulunduğu “Çankaya Sofrası’‘nda bu kez, kendisinin de aktif olarak kullandığı sosyal medyadan temsilcilerini ağırladı.

Çankaya Köşkü’nde yaklaşık iki saat süren basına kapalı yemeğe, Habertürk gazetesi yazarı Rahşan Gülşan, ntvmsnbc.com Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, Radikal gazetesi yazarı Serdar Kuzuloğlu, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, Star gazetesi yazarı Hakim Türkmen (Twitter’daki kullanıcı adıyla nam-ı değer ‘Beyinsiz Adam’) ve sosyal medya uzmanı Zorluhan Zorlu katıldı. Habertürk ekranlarında konuşan Rahşan Gülşan, Çankaya’daki davetin içeriğini ve izlenimlerini canlı yayında paylaştı.

GÜL HAKARET EDENLERİ BLOKLUYOR

Sosyal medya araçları ve internet üzerinden paylaşılan verilerin güvenliğinin de ele alındığı yemekte Cumhurbaşkanı Gül, ülkelerin bu konularla ilgili gerekeni yapması gerektiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sosyal medyada eleştirenleri değil hakaret edenleri blokladıklarını da söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI DÜZEYİNDE CİDDİYE ALINIYOR

Habertürk Yazarı Rahşan Gülşan, izlenimlerini şöyle anlattı:

“Müthiş yemekler hazırlanmıştı ama konuşulanlar da müthişti. Sosyal medyayı Cumhurbaşkanı’nın ciddiye alması, bizim gibi konvansiyonel medyadan isimlerle birlikte Beyinsiz Adam gibi bir sosyal medya kullanıcısının da ağırlanması müthiş bir şey. Abdullah Gül daha çok konuşmak yerine bizi dinledi. Devletin alması gereken tutumu, çözülmesi gereken sorunları dinledi. Kendisinin sosyal medya kullanımı ile ilgili de bir şeyler de söyledi. Bütün bu yemek sosyal medyanın Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ciddiye alındığını gösterdi.

GÜL DE ‘MENTION’ ATACAK MI?

Gül, ‘Cumhurbaşkanı olmasaydım birçok insanı takip etmek isterdim’ dedi. Kimseye cevap da yazmıyor. Ama yavaş yavaş insanlara cevap vermeye (mention) ikna olmuş gözüküyor. Devletin sosyal medyada hukukunun yetersiz kaldığından rahatsız. Sosyal medyanın gelişmesi gerektiği fikrinde. Tweet’lerini tamamen kendisinin yazdığını söylüyor. Fotoğrafları çok uzun inceliyormuş. Seçtiği fotoğraflara özen gösteriyor.

Gül, sosyal medyadaki güvenlik açıklarının giderilmesi gerektiğini söyledi. Bunun dışında Abdullah Gül biraz da kadınların işgücüne bir şekilde katılması gerektiğini söylüyor. Gül’ün internet ve teknolojiyi yakından izlediği gözüküyor. “

‘BEYİNSİZ ADAM’ DA ÇANKAYA SOFRASINDA

Çankaya Sofrası’nda buluşan Gül ve “Beyinsiz Adam” olarak bilinen Hakim Türkmen’in ilginç diyaloğu da dikkatlerden kaçmadı.

‘Beyinsiz Adam’ Hakim Türkmen de Çankaya Sofrası’ndaki maceralarını şöyle yazdı:

“Cumhurbaşkanı sosyal medyaya çok önem veriyor. Beni twitter’da takip etmediği için yemeğin başında soğuk davrandım. Fark etmedi. ‘Anlat bakalım beyinsiz adam’ dedi.

Sofrada konuklarına merak ettiği soruları da yönelten Gül ile “Beyinsiz Adam” mahlasıyla bilinen Hakim Türkmen arasında esprili diyaloglar yaşandı.

Gül, “Sizi ‘Beyinsiz Adam’ şeklinde anınca rahatsız olmuyor musunuz” diye sordu.

Türkmen ise, “Tamamen beni yansıtmıyor. Mesela ben evliyim ama o sanal karakter bekar” yanıtını verdi.

Gül, Serdar Kuzuloğlu’na ise neden “İnternet Ekipleri Amiri” diye çağrıldığını sordu. Yemeğin ardından “Beyinsiz Adam” izlenimlerini, fotoğraflarıyla birlikte, Twitter hesabından şöyle paylaştı:

“Çankaya sofrasına davetliydim bugün. Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte yemek yiyip sohbet ettik. İlk yarım saat sohbete çok konsantre olamadım, gözüm yemeklere takıldı. Lahana dolması ve kuzuyu afiyetle yedim. Sonra ıstakoz mu desem yengeç mi desem daha bir hayvan geldi önümüze onu da yer gibi yaptım. Cumhurbaşkanı sosyal medyaya çok önem veriyor, ekibi çok sağlam. Beni twitter’da takip etmediği için yemeğin başında da bilerek soğuk davrandım. Fark etmedi. Twitter’da yazılan pek çok şeyi okuduğunu söyledi.”

Dışarıdan dürüm söyleyelim!

“Tanışma faslında bana dönüp ‘ve anlat bakalım beyinsiz adam’ deyince ‘yüzüme karşı böyle söylemezseniz sevinirim’ dedim. Masadakiler ve Cumhurbaşkanı güldüler. Ben gülmedim. Evde aile büyüğüyle yenen bir yemekten farkı yoktu ortamın. Cumhurbaşkanı o kadar samimiydi ki neredeyse ‘ben ıstakoz sevmem bana dışardan bi buçuk durum söyleyelim’ demekten son anda vazgeçtim.”

BU YENİLEBİLİR BİR ŞEY Mİ? ORTAM ÇOK ELİT, SORAMIYORUM

‘Beyinsiz Adam’ yemek sırasında da Twitter’dan mesaj yağdırdı:

-Çay geldi. Bildiğimiz çay bu. Hayalkırıklığına ugradim dogrusu.

-(Sofradaki Ispanaklı Ravioli’nin fotoğrafını koyarak) Çok acil söyleyin bu yenebilir bi şey mi? Ortam çok elit soramıyorum.

-Çankaya Sofrası’nda lahana dolması keyfi with @cbabdullahgul

-Ben bu ortamdan sonra nasıl evde makarna yiyecem şimdi.

GÜL, SOSYAL MEDYAYI EN ETKİN KULLANAN LİDERLERDEN

Fransız Haber Ajansı AFP tarafından diplomatik aktörlerin Twitter’daki etkinliklerini ve etkilerini analiz edip ölçmek için geliştirilen, ”e-diplomacy Hub”’a göre, 2 milyon 755 bine yakın takipçisi olan Gül, 2 bin 261 puanla dünyanın en etkili diplomatik aktörleri arasında 8. sırada yer alıyor.

1 milyon 847 bin kişinin izlediği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bin 818 puanla 12. sırada geliyor.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 20 bin 278 puanla ilk sırada bulunduğu listede Bill Gates ikinci, Tibet’in ruhani lideri Dalay Lama ise üçüncü sırada yer alıyor.

Facebook’u da kullanan Abdullah Gül, bu yılın ilk gününde Instagram hesabından da fotoğraf paylaşmaya başlamıştı.

Kaynaklar: f5haber / medyaradar