Korkutan Uyarı! Van ve Çevre İllerde 7 Büyüklüğünde Bir Deprem Bekleniyor!

Deprem profesörü Ahmet Ercan, Van ve çevresinde 7 büyüklüğünde deprem beklediğini açıkladı. 4 İLDE TETİKTE OLUNMALI Star gazetesinin haberine göre, Nemrut’un patlaması sonucu oluşan dünyanın en büyük sodalı gölünde yeni yanardağ keşfedildi. Prof. Ercan, sarsıntıların y...

Korkutan Uyarı! Van ve Çevre İllerde 7 Büyüklüğünde Bir Deprem Bekleniyor! (21 Şubat 2014)

Deprem profesörü Ahmet Ercan, Van ve çevresinde 7 büyüklüğünde deprem beklediğini açıkladı.

4 İLDE TETİKTE OLUNMALI

Star gazetesinin haberine göre, Nemrut’un patlaması sonucu oluşan dünyanın en büyük sodalı gölünde yeni yanardağ keşfedildi. Prof. Ercan, sarsıntıların yanardağdan kaynaklandığını söyledi. Van, Muş, Bitlis, ve Hakkari çevresinde 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor.

Ercan, “Van Gölü’nde hem kırıklar hareketli hem de yeni yanardağ oluşuyor. Bu nedenle Van, Muş, Bitlis, Hakkari 7’lik deprem için tetikte olmalı. Bölgede fay hareketleri dışında başka yerkabuğu hareketleri de var” dedi.

EN KALIN YER KABUĞUNA SAHİP

Doğu Anadolu’nun gerginliğini atamadığını ifade eden Prof. Ahmet Ercan, “Van’ın 150-200 kilometre çapı içinde 7.2 büyüklüğünde deprem olursa şaşırmayacağım. Kuşkulandığım Malazgirt kırığı idi. Bir de Hakkari var. Hakkari’de 5.6 oldu fakat büyük deprem olmayacağı anlamına gelmiyor. Bingöl kırığının, Muş, Bitlis, Hakkari’den İran’a bağlandığını söylemiştim. Son deprem de bunun kanıtlarıdır.  Bu bölgenin hem güney doğusunda Hakkari’de bir şeyler olabilir. Bitlis, Muş, Varto, Karlıova arası gergin.

Vanlılar depremden çok korkuyorlar ama onlara kötü bir haberim var. Van Gölü çevresi 46 kilometre kalınlıkla Türkiye’nin en kalın yer kabuğuna sahip bölgesi aynı zamanda bu göl çevresindeki yanardağlarla oluşmuş Karbonatlı suların çıkması da yüzeryuvar dediğimiz aşağıdaki magma ile Van Gölü’nün kırıklarla bağlantılı olduğunu gösteriyor. Biz, son jeofizik araştırmalarda Van Gölü içinde yeni bir yanardağ oluşumunu gözlemledik.  Bunun yarattığı bir gerginlik de var. Hem fay hatları hem de yanardağ oluşumu Van’ı tetikliyor” diye konuştu.