700 Yıllık Tarihi Kümbetin Yanına 5 Katlı Beton Bina

Van’ın Gevaş ilçesindeki Selçuklular döneminden kalma 700 yıllık tarihi Halime Hatun Kümbeti’nin hemen yanına 5 katlı yurt binasının yapılması altı yıl sonra bir kez daha sosyal medyada gündeme geldi Tarihi 1335 yılına dayanan ve güzelliğini günümüze taşımayı başaran ...

700 Yıllık Tarihi Kümbetin Yanına 5 Katlı Beton Bina (18 Ağustos 2014)

Van’ın Gevaş ilçesindeki Selçuklular döneminden kalma 700 yıllık tarihi Halime Hatun Kümbeti’nin hemen yanına 5 katlı yurt binasının yapılması altı yıl sonra bir kez daha sosyal medyada gündeme geldi

Tarihi 1335 yılına dayanan ve güzelliğini günümüze taşımayı başaran Selçuklu yapısı Halime Hatun Kümbeti’nin hemen yanına dikilen beş katlı yurt binası tepki çekmişti. Sanki başka hiç yer yokmuş gibi kümbetin arkasındaki alana yapılan Gevaş Çok Programlı Lisesi’nde yatılı okuyacak öğrenciler için de kümbetin yanındaki ağaçlar kesilerek açılan yere yurt inşa edilmiş ve ortaya ilginç bir görüntü çıkmıştı.

Olay, Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu 4-A sınıfı öğrencilerinin, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’na (ÇEKÜL) mektup yazarak kümbetin korunması için yardım talep etmesi üzerine Türkiye gündemine gelmişti.

Aradan 6 yıl geçtikten sonra konu sosyal medyada bir kez daha gündeme geldi. Paylaşılan fotoğraflar, bakanları hayrete düşürdü. Çoğu kişi görüntülere inanmak istemedi ve ‘fotomontaj’ olabileceği kuşkusuyla yaklaştılar ancak ne yazık ki görüntüler gerçekti.

Fotoğraflardaki garip gerçeğin mağduru Halime Hatun Kümbeti 1335 yılında inşa edilmiş. Bazı kaynaklar Ahlatlı Pehlivan Havetoğlu Esed, bazıları ise -ki bunların arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesi de var- Melik İzzeddin tarafından yaptırıldığını yazıyor.