“Köprüyü Sattırmam!”

Bugün Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ile 8 otoyolun özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 5.7 milyar dolarla Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi ...

“Köprüyü Sattırmam!” (17 Aralık 2012)

Bugün Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ile 8 otoyolun özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 5.7 milyar dolarla Koç Holding AŞ – UEM Group Berhad – Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu verdi.

Köprüler ile söz konusu otoyolların işletim hakkının 25 yıllığına bu gruba verilmesi büyük olasılıkla kesinleşmiş durumda.

Yıl 1983…

12 Eylül askeri darbesinin ardından yapılan göstermelik ilk genel seçim…

Seçimlere Milli Güvenlik Konseyi’nin izin verdiği üç parti katılıyor. Turgut Özal’ın Genel Başkanlığını yaptığı Anavatan Partisi (ANAP), CHP yasaklı olduğu için sözde bu görüşü ‘temsilen’ Necdet Calp’ın Genel Başkanlığını yaptığı Halkçı Parti (HP) ve ANAP’ı iktidara taşımak için darbeciler tarafından takiyye amacıyla kurdurulan Emekli Orgeneral Turgut Sunalp’in Genel Başkanlığı’nı yaptığı Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP).

Seçim öncesi TRT’de, seçime katılan partilerin genel başkanlarının katıldıkları bir açıkoturum düzenleniyor. Türkiye 3 yıl sonra ilk defa olarak televizyonda siyasi içerikli bir tartışma izliyor.

 “Sattırmam efendim, sattırmam”

Dönemin Halkçı Parti Genel Başkanı Rahmetli Necdet Calp, televizyonda canlı yayınlanan bu programda, Turgut Özal’ın ‘Boğaziçi Köprüsü’nü satacağız’ vaadine, “sattırmam efendim, sattırmam” diyerek kararlı bir çıkış yapmıştır. Calp’in bu söylemi, 3 yıldır siyasi tartışmalar hasret halkın ilgisini çekerek gündeme damgasını vurmuş ve Türk siyasal literatürüne girmiştir. ANAP Genel Başkanı Turgut Özal ise Calp’e yanıt olarak “Çok iyi satarız” diye düşüncesini savunmuştur.

İşte size, o günleri yaşayanların buruk bir gülümseme ile anımsayacaklarını, genç kuşağın ise ilgiyle izleyeceğini düşündüğümüz, Türk siyasal yaşamının o unutulmaz tartışmasının videosunu sunuyoruz.