Komşu Ülkelerdeki Pazarlar Kapandı

Komşu ülkelerde yaşanan iç savaşlar ve siyasal-ekonomik istikrarsızlık Türkiye için pazar kayıplarına neden oldu Doğuş Holding bünyesindeki Doğuş Otomotiv’den hükümete eleştiri geldi. Doğuş Otomotiv Başkanı Aclan Acar, Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerinin k...

Komşu Ülkelerdeki Pazarlar Kapandı (26 Eylül 2014)

Komşu ülkelerde yaşanan iç savaşlar ve siyasal-ekonomik istikrarsızlık Türkiye için pazar kayıplarına neden oldu

Doğuş Holding bünyesindeki Doğuş Otomotiv’den hükümete eleştiri geldi. Doğuş Otomotiv Başkanı Aclan Acar, Türkiye’nin komşularıyla olan ilişkilerinin kötüye gitmesi ve bölgede yaşanan savaşlar nedeniyle araç satacak ülke kalmadığını belirtti.

Doğuş Otomotiv, uluslararası GRİ standartlarında hazırladığı “Kurumsal Sorumluluk Raporu”nu Almanya’daki Volkswagen üretim üssünde açıkladı. Doğuş Otomotiv Başkanı Aclan Acar, bu toplantı sırasında güncel açıklamalar da yaptı.

Bugün gazetesinden Sümeyra Kırca’nın haberine göre; Aclan Acar, çevre ülkelerde yaşanan sıkıntıların sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, “Komşularımız arasında araç satacak ülke kalmadı” dedi.

‘Erbil’i dondurduk’

Acar, şöyle devam etti: “İzmir’de 1200, Sakarya’da ise 1000 adet üretimi ancak yapıyoruz. Amacımız komşulara ihracattı. Ancak civarda ülke kalmadı. VW bize Irak distribütörlüğünü vermişti. Biz de 2013’te Erbil’de merkez açmıştık. 70 çalışan vardı, şimdi orayı dondurduk.”

Otomotiv pazarı daralıyor

Türkiye’nin otomotivdeki yeni yatırım arayışlarını da değerlendiren Acar, Renault ve Fiat’tan sonra Avrupa’dan otomotiv yatırımı gelmediğini hatırlatarak, şu konulara dikkat çekti: “Ortalama 17 milyon araç satılan Avrupa’da pazar 13 milyona geriledi. İspanya ve Hollanda’da pazar yüzde 40 küçüldü. Buradaki boşluğunu doldurmadan Avrupalı markaların başka bir ülkede yatırım fikri şu an için mümkün değil.”