Koalisyon Olasılıkları İçin Ankara Kulislerinde Son Durum

KAMİL ERYAZAR CHP’nin Meclis Başkanlığı Adaylığı için Deniz Baykal’ı belirlemesinin ardından Ankara kulislerinde koalisyon ibresi AKP-MHP’den, AKP-CHP’ye dönmüş durumda. HDP Meclis Başkanlığı için, AKP’nin eski kurucu ve genel baş...

Koalisyon Olasılıkları İçin Ankara Kulislerinde Son Durum (24 Haziran 2015)

KAMİL ERYAZAR

CHP’nin Meclis Başkanlığı Adaylığı için Deniz Baykal’ı belirlemesinin ardından Ankara kulislerinde koalisyon ibresi AKP-MHP’den, AKP-CHP’ye dönmüş durumda.

HDP Meclis Başkanlığı için, AKP’nin eski kurucu ve genel başkan yardımcılarından Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ı belirlemişti. MHP de bugün, cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin çatı adayı olan İstanbul milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Meclis Başkanlığı için aday gösterdi. AKP’nin ise Meclis Başkanı adayı henüz belli değil. Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin milletvekilleri ile bölge toplantıları yapıyor.

TBMM’de 25. Dönem, dün yapılan yemin töreniyle resmen başladı. Meclis’teki tüm siyasi partilerin ortak kararıyla Meclis Başkanlığı seçiminde ilk iki tur 30 Haziran Salı günü yapılacak. İlk turlarda sonuç alınamazsa da, 3. ve 4. turlar da 1 Temmuz Çarşamba günü yapılacak.

CHP'nin Grup Başkanvekilliklerine Özgür Özel, Levent Gök ve Engin Altay seçildi. 

‘Erken seçimde sonuç değişmez’

Bu arada Metropoll araştırma şirketinin başkanı Prof. Özer Sencar, yaptıkları araştırma sonucun göre, erken seçim yapılırsa sonucun değişmeyeceğini açıkladı: AK Parti: 41.6… CHP: 25.1… MHP: 16.2… HDP: 12.9…

Sencar, Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a verdiği röportajda, 7 Haziran'daki kararın arkasında olduğunu ve verdikleri oydan pişman olmadıklarını, yani erken seçim olması durumunda sonuçların çok değişmeyeceğini belirtti.

Yaptıkları araştırmada, halkın kafasına yatan net bir koalisyon modelinin olmadığını söyleyen Sencar, “Dolayısıyla herhangi bir koalisyon modeli, doğru ve ikna edici biçimde anlatılırsa halkın desteğini alabilir. Çünkü halk, yeni bir seçim olsa bile oyunu değiştirmek niyetinde değil. O zaman mesaj şudur: Partiler, kendi aralarında anlaşarak bir koalisyon modeli çıkarsın.” dedi. Halkın, yaptığı seçimle koalisyonu istediğini belirten Sencar, ‘Koalisyonlar sorunludur' tezinin bir tarafa bırakılması gerektiğini söyledi. Sencar, şöyle devam etti: Çünkü halk, son 4 yılda yaşadıklarına bakarak şunu gördü: Tek parti iktidarları da topluma çok kötü günler yaşatabiliyor. Bir de şu var: Toplumun yarısının yaşı 35'in altında. Bu insanlara siz "koalisyon çok kötüdür" tezini anlatamazsınız. Çünkü onların hafızasında koalisyon diye bir şey yok. Bu kitle, iktidarın son dönemdeki icraatına bakarak koalisyonu rahatlıkla kabul eder.

‘CHP çok başarılıydı’

CHP de seçim kampanyasında çok başarılı olduğunu vurgulayan Sencar, her seçimde AK Parti'nin gündemi belirlediğini fakat bu seçimde CHP'nin öne geçtiğini anlattı. Sencar, ancak bu durumun sandığa yeterince yansımadığını belirtti. “CHP eğer son 1 yıl içerisinde başlattığı değişim sürecini sabırla ve ısrarla sürdürürse gelecek seçim bunun semeresini alacaktır.” İfadelerini kullandı.