Klavyesini Ölçüsüz Kullananlar İçin Twitter’dan Kibarca Uyarı ve Anımsatma Uygulaması

Twitter’da hayata geçen yeni bir uygulama, patronları, meslektaşları ve meslekleri hakkında öfke dolu mesajlar atan kullanıcıları takip ediyor. FireMe! (Kov Beni!) adlı uygulama, nefret ve tehdit içerikli tweet atan kullanıcılara Twitter’ın açık bir uyarısı olarak görülüyor....

Klavyesini Ölçüsüz Kullananlar İçin Twitter’dan Kibarca Uyarı ve Anımsatma Uygulaması (27 Mart 2013)

Twitter’da hayata geçen yeni bir uygulama, patronları, meslektaşları ve meslekleri hakkında öfke dolu mesajlar atan kullanıcıları takip ediyor. FireMe! (Kov Beni!) adlı uygulama, nefret ve tehdit içerikli tweet atan kullanıcılara Twitter’ın açık bir uyarısı olarak görülüyor.

Zor bir iş günü ardından öfkenizi Twitter’da ortaya koymak istiyorsanız, bunu iki defa düşünmenizde büyük yarar var. Dünyanın en büyük mikrobloğunda hayata geçen FireMe! uygulaması, ‘uygunsuz’ tweet atan kulllanıcıları takip ederek mesajlarını ortaya çıkarıyor.

CNET verdiği bilgiye göre, uygulama mesajları, ‘Kin duyanlar, ‘Korkunç patronlar’, ‘cinsel ilişki’ ve ‘potansiyel katiller’ olarak dörde ayırıyor.

Almanya’nın Hannover Üniversitesi’ndeki yazılım geliştiricileri tarafından sunulan FireMe!, aktif hale getirilmeden önce bir hafta boyunca test edildi. Haziran 2012’de bir hafta süren test boyunca, 22 bin insanın Twitter’da patronları veya meslekleri hakkında nefret ve öfke dolu içerikler kullandığı belirlendi.

FireMe!, bir kullanıcının işveren hakkında dedikodu yaptığına işaret eden ifadeleri tespit eden bir algoritma kullanıyor. Mesaj tespit edildiğinde, uygulama öfke dolu tweet’i atan kullanıcıya uyarı mesajı gönderiyor.

ÖRNEKLER BOL

Russia Today’in haberine göre, FireMe! ayrıca ‘FireMeter!’ adı verilen bir içeriğe sahip. Bu içerik, attığınız en son 100 tweet’i analiz ederek, nefret içerikli mesaj sayısının oranını belirliyor, buna göre size işinizen kovulma ihtimali sunuyor.

Economic Times sitesine açıklamada bulunan Alman yazılımcılar, ‘Twitter’daki tecrübesiz kullanıcıların FireMe!’den yararlanabileceğini, kişisel ve olumsuz içerikli mesajların zarar gösterdiği ana kadar birçok kişi tarafından fark edilmediğini!’ belirtti.

FireMe!’de tespit edilen tweet’ler arasında bolca, ‘Patronumu öldürebilirim’, ‘Sanırım bugün patronumu öldüreceğim’ gibi mesajlar yer alıyor.

CNET’in öne çıkardığı bir örnek, mesajların tehdit içerikli olmasa da uygun olmayan bir dil içerdiği zaman da tespit edildiğine örnek: “İşimin … Lanet faturalarımı bile ödeyemiyorum. Her gece … bedavaya çalışıyorum. Daha iyi bir iş bulmam lazım.”

ntvmsnbc