Kenya Üniversitesi’ndeki Anti-Terör Tatbikatı Faciaya Dönüştü

Öğrenci ve öğretim üyeleri tam olarak bilgilendirilmeden gerçekleştirilen anti-terör tatbikatındaki matkap sesleri otomatik gerçek silah sesi olarak algılanınca çıkan panikte bir kişi öldü en az 37 kişi de yaralandı. Kenya’nın başk...

Kenya Üniversitesi’ndeki Anti-Terör Tatbikatı Faciaya Dönüştü (1 Aralık 2015)

Öğrenci ve öğretim üyeleri tam olarak bilgilendirilmeden gerçekleştirilen anti-terör tatbikatındaki matkap sesleri otomatik gerçek silah sesi olarak algılanınca çıkan panikte bir kişi öldü en az 37 kişi de yaralandı.

Kenya’nın başkenti Nairobi’deki Strathmore Üniversitesi’nde bugün öğle saatlerinde gerçekleştirilen anti-terör tatbikatı can kaybı ve yaralanmalarla neredeyse gerçeğe dönüştü.

Kenyalı üniversite öğrencileri ve personel bir terör saldırısı olduğunu düşünüp kaçarken bir kadın öldü ve çok sayıda kişi de yaralandı.

Üniversite yönetimi ve güvenlik kurumları tarafından ortaklaşa düzenlenen tatbikattan herkes haberdar edilmeyince ya da ne olduğu tam olarak anlaşılmayınca, simülasyon olarak hoparlörlerden yayınlanan ve otomatik silah sesine benzeyen matkap sesleri üniversitede panik çıkmasına neden oldu. Bu arada ayrıca öğrencilerden binayı tahliye etmeleri de istendi.

Gazeteciler bile gerçek sandı

Olayın trajik boyutu o kadar büyüktü ki, bazı ajanslar ‘üniversitede silah sesleri duyulduğunu’ haber olarak bile dünyaya geçtiler.

Herkes bulabildiği en yakın çıkış kapısından kaçmaya çalışırken birtakım öğrenci ve personel ise dördüncü kattaki pencerelerin dışına çıktılar. Hatta bazıları da aşağıya atladılar.

Çıkan panik ve yaşanan izdihamda bir kadın hayatını kaybederken yaralanan 37 öğrenci ve personel çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Okul yönetiminden Esther Kidemba, üniversite topluluğu ve acil güvenlik ekibini olası bir terör saldırısına karşı hazırlıklı olmaları açısından böyle bir tatbikat gerçekleştirdiklerini ve olayın bu şekilde sonuçlanmasından büyük üzüntü duyduklarını açıkladı. Olayda yaralanan ve etkilenenlerin tüm tıbbi ve danışmanlık masraflarının üniversite tarafından karşılanacağını da söyledi.

Kenya’da daha önce gerçekleştirilen kitlesel terör saldırıları

Kenya 'da 3 Nisan tarihinde radikal dinci terör örgütü El Shebaab tarafından Garissa Üniversitesi 'ne düzenlenen silahlı baskında 148 kişi öldürülmüştü. Yine El Kaide ve Somali bağlantılı El Shebaab örgütü 2013 yılında da Nairobi’deki Westgate alışveriş merkezine düzenlediği bir başka saldırıda da 67 kişiyi öldürmüştü.