Kartal Drone’a Çarptı

Avustralya’nın Melbourne kentinde bir kartalın, yoluna çıkan drone’a çarpması kameraya yansıdı. Her geçen gün yaygınlaşan uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) drone’ların bilinçsiz kullanımları doğal hayatı da tehdit etmeye b...

Kartal Drone’a Çarptı (11 Ağustos 2015)

Avustralya’nın Melbourne kentinde bir kartalın, yoluna çıkan drone’a çarpması kameraya yansıdı.

Her geçen gün yaygınlaşan uzaktan kumandalı insansız hava aracı (İHA) drone’ların bilinçsiz kullanımları doğal hayatı da tehdit etmeye başladı.

İlk önce askeri keşif ve gözlem amacıyla kullanıldılar. Sonra sivil amaçlı fotoğraf ve video çekimlerinde kullanılmaya başlandı. Gazeteciler ve güvenlik güçleri, olay yeri görüntü alma araçları olarak kullanmaya başladılar. Bu harika aracı ticari amaçlı nasıl kullanabiliriz diye düşünülmeye başlandı. Kargo – kurye dağıtım firmaları gözlerini diktiler. Fiyatları düşmeye başladıkça da hobi olarak kullanımı yaygınlaşıyor.

Ancak bilinçsiz ve kötü amaçlı kullanımları riskleri de birlikteliğinde getiriyor. Son olarak doğal hayatı da tehdit etmeye başladıkları ortaya çıktı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde bir kartal, tehlike ya da yem olarak gördüğü bir drone’a hızla çarptı. Saniye saniye kaydedilen bu kaza sonucu kartalın sağlık durumu ise bilinmiyor.