Karaköy’deki ‘O Yeri’ Araplar Alıyor!

Dünyaca ünlü Arap fonu destekli grup, meşhur Zürafa Sokak'ta bulunan binaları satın almak için Türkiye'de yatırım danışmanı bir firmaya yetki verdi Denize yakınlığı, tarihi binaları ve ulaşım olanaklarıyla şehrin en merkezi bölgelerinden ...

Karaköy’deki ‘O Yeri’ Araplar Alıyor! (23 Ağustos 2015)

Dünyaca ünlü Arap fonu destekli grup, meşhur Zürafa Sokak'ta bulunan binaları satın almak için Türkiye'de yatırım danışmanı bir firmaya yetki verdi

Denize yakınlığı, tarihi binaları ve ulaşım olanaklarıyla şehrin en merkezi bölgelerinden olmasına karşın uzun bir süre büyük yatırımcıların ilgisini çekemeyen Karaköy, son yıllardaki gayrimenkul hareketlerinden nasibini almaya başladı. 

Özellikle Galaport olarak bilinen ve İstanbul’un tarihi dokusu ve çevreye zarar vereceği gerekçesiyle Danıştay tarafından bir kez iptal edilen, daha sonra İmar Planı ve Kıyı Kanunu’nda yapılan değişikliklerle birlikte adı da Salıpazarı Kruvaziyer Limanı olarak değiştirilen proje ile yatırımcıların dikkatini çeken bölge, şimdi de Arap yatırımcıların gözde alanı oldu.

Dünyada sermayesi ve itibarı ile nam salan Arap yatırım fonu destekli yabancı bir grup, Türkiye'de yatırım danışmanı bir firmaya Karaköy arazileri için yetki verdi.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, emlakeki.com Genel Yayın Yönetmeni Denizhan Erkoç'a açıklama yapan yetkililer, fonların Karaköy'de özellikle Zürafa Sokak'la ilgili olduklarını belirtti.

BAŞKA BİNALAR DA VAR

37 binası ünlü genelev patroniçesi Matild Manukyan'a ait olan binalar servet değerinde… Emlakeki.com'a açıklama yapan yetkililer, fonun binaları almak konusunda oldukça uğraş verdiklerini belirtirken, bölgede başka binalarla da ilgilendiklerini söyledi.

NİŞANTAŞI BÖLGESİNE RAKİP OLACAK

Salıpazarı'ndan, Denizcilik İşletmeleri'ne kadar binaların etrafı tek tek çevrildi. Bölgede yakın markaj yapan grubun planı, butik otel, rezidans ve mağaza açmak… Firma yetkilileri, ortaya çıkacak sonucun Nişantaşı'na rakip olacağını söylüyor.

DÜNYACA ÜNLÜ MARKALAR GELECEK

Arap fon tarafından yetkilendirilen danışman firma yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, Zürafa Sokak’la anlaşılması halinde, açılacak mağazalar Türkiye’de bulunmayan dünyaca ünlü markalardan oluşacak.

EN AZ 750 MİLYON LİRALIK SOKAK!

Arap yatırımcıların ilgilendiği Karaköy'de genelevin bulunduğu Zürafa Sokak, 6 bin 300 metrekare alanda konuşlanıyor. Sokaktaki 4 katlı olan binalara, 7 kata kadar imar izni veriliyor. 44 bin metrekare alan ortaya çıkan evler için gayrimenkul uzmanları, metrekaresini minimum 6 bin dolardan hesaplayarak, sokağın başlı başına servet olduğuna dikkat çekiyor. Çıkan tutar ortalama 750 milyon TL. Bu da meşhur Zürafa Sokak’ın bir servet olduğunu doğruluyor.

Zürafa Sokak

37 EV MANUKYAN’IN

O meşhur Zürafa Sokak’ta 42 tane evin olduğu, 37 evin Matild Manukyan'ın, beşinin Sümbül Yaşar Karasu adındaki kadına ait olduğu da unutulmamalı.

Sokakta bulunan 42 evden halen 18'i çalışıyor. Geri kalan 24 ev, genelev patroniçesi Matild Manukyan'ın ölümünden sonra oğlu Kerope Çilingir'e kaldı.

Salıpazarı'ndan başlayan Denizcilik İşletmeleri'ne ait alanın karşısında bulunan binaların etrafı tek tek çevrilmeye başlandı. Bu binaların çoğunun yıkılarak yerlerine otel inşa edildiği gözleniyor.

Bankaların, finans şirketlerinin temsilciliklerinin sıra sıra dizildiği bölgeyi turizm ve eğlencenin çekim merkezi yapacak yatırımlara başlandı.

Yüksek Kaldırım Caddesi

KARAKÖY'DE KİMLERİN BİNALARI VAR?

Ferit Şahenk

Faruk Eczacıbaşı

Kerim Kamhi

Hakan Madencilik

Polimeks

Yılmaz Ulusoy

Akfen Holding

Torunlar

CVK Group

Ergin İren

Pak Holding

Birlik Rulman

Koçak Group

Seba Holding

Reza Zarrab

Continental Otelcilik

METREKARE FİYATLARI 20 BİNE KADAR ÇIKIYOR

Gayrimenkul danışmanları, Mayıs ayında yapılan ihalenin ardından da bölgedeki binaların değerinin katlandığını vurguluyor. Emlakçılar, bölgede metrekaresi 5 bin dolardan aşağı yer bulmanın artık mümkün olmadığını belirtiyorlar. Bölgedeki fiyatların günlük olarak değiştiği ve metrekare fiyatlarının 6 bin dolardan 20 bin dolara kadar çıktığını da vurguluyorlar.

Kaynak: Vatan