Kar İstanbul’u Vurdu, Paralar Buharlaşıp Uçtu

Kar İstanbul'u esir aldı. Trafik durdu. Kar esaretinin araç sahiplerine bir gecelik faturası 186 milyon TL'ye ulaştı. İstanbul'da kar yağışından en çok etkilenen oldu. Ulaşım resmen durdu. Milyonlarca kişi yolda kaldı. İstanbul'daki ana yollarda trafik ki...

Kar İstanbul’u Vurdu, Paralar Buharlaşıp Uçtu (19 Şubat 2015)

Kar İstanbul'u esir aldı. Trafik durdu. Kar esaretinin araç sahiplerine bir gecelik faturası 186 milyon TL'ye ulaştı.

İstanbul'da kar yağışından en çok etkilenen oldu. Ulaşım resmen durdu. Milyonlarca kişi yolda kaldı. İstanbul'daki ana yollarda trafik kilitlendi ve yolcular saatlerce trafikte kaldı.

Kar Esareti Trafiği Vurdu

Karın faturası ise yine araç sahiplerine çıktı. Yapılan hesaplamalara göre, kar esaretinin bir gecelik faturası 186 milyon TL'ye ulaştı.

Trafikten kurtulmak isteyenler akıllı telefonlardaki trafik durumu uygulamalarına sarıldı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 'Cep trafik', arama motoru Yandex'in Trafik servisi ve yerli yazılım şirketi Başarsoft'un BaşarTrafik gibi uygulamalar kar esaretinde en çok kullanılan akıllı telefon servisleri arasında yer aldı. Milyonlarca kişi bu uygulamalar aracılığıyla yol durumunu kontrol etti.

12 Ayın En Yüksek Trafik Sorunu Yaşandı!

Yandex Trafik Bilgi Ajansı ve Başarsoft'un verilerine göre, önceki gece İstanbul'da son 12 ayın en fazla trafik yoğunluğu yaşandı.

İstanbul'daki trafik öğleden sonra 15.45'te başladı ve gece 2.00'a kadar sürdü. Başka bir deyişle, 10 saat 15 dakika boyunca İstanbul trafiği kilitlendi. Trafik yoğunluğundaki araç konvoyları ise 13 kilometreyi aştı. En uzun araç konvoyu TEM otoyolu Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçişte yaşandı. Oluşan bu trafik yoğunluğu sonucunda 13.3 kilometrelik araç konvoyu oluştu. Söz konusu yoğunluk gece 1.15'te son buldu ve yaklaşık 7 saatte geçilebildi. Buna ek olarak Maslak ile Kozyatağı arası yaklaşık 5 saat, Bakırköy ile Mecidiyeköy arası da yaklaşık 3 saat sürdü.

Karın Maliyeti 186 Milyon TL

2014 sonu itibariyle İstanbul'da yaklaşık 3.2 milyon araç bulunuyor. Yapılan hesaplamalara göre İstanbul yollarındaki bir araç yaklaşık günde 45 dakika trafikte kalıyor. Trafikte geçirilen bu zamandan dolayı yılda toplam 7.6 milyar TL buhar oluyor. İstanbul'daki trafiğin günlük maliyeti ise yaklaşık 20.8 milyon TL. Önceki gün yaşanan rekor trafik yoğunluğuyla araçların 7 saat trafikte kaldığı hesaba katılırsa, kar esaretinin 186 milyon TL'ye mal olduğu ortaya çıkıyor.