Kaptan Yorgun!

Uçuş emniyeti: 10 pilottan 9’u ‘yorgunum’ dedi Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’nin(TALPA) düzenlediği İkinci Pilotlar Çalıştayı’nda açıklanan Sivil Havacılık Akademisi’nin (SHA) anketi korkuttu. SHA Koordinatörü Engin Aksüt, 586 kişinin kat...

Kaptan Yorgun! (27 Şubat 2013)

Uçuş emniyeti: 10 pilottan 9’u ‘yorgunum’ dedi

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’nin(TALPA) düzenlediği İkinci Pilotlar Çalıştayı’nda açıklanan Sivil Havacılık Akademisi’nin (SHA) anketi korkuttu.

SHA Koordinatörü Engin Aksüt, 586 kişinin katılım gösterdiği Yorgunluk Anketi’nde Türkiye’de çeşitli havayolu şirketlerinde uçan 10 pilottan 9’u ‘yorgunum’ dediğini açıkladı.

Aksüt, “Ankete 586 katılım içerisinde pilot, hava trafik kontrolörü, teknisyen ve kabin memurları var. Bu ankette çıkan en önemli bulgulardan bir tanesi her 10 pilottan 9’unun, her 10 hava trafik kontrolöründen 8’inin, her 10 teknisyenden 6’sının ve her 10 kabin memurundan 9’unun yorgun olduğu ortaya çıktı” dedi.

Aksüt, yorgunluk konusunda yapılmış bilimsel çalışmaların çalışma programlarına ve uçuş görev sürelerine yansıtılmamasına dikkat çekerek, “Bugün gerek sivil havacılık genel müdürlüğü olsun gerek TALPA olsun çok güzel çalışmalar yapılıyor. Tüm bilimsel çalışmaları kapsayan yeni bir uçuş ekiplerinin çalışmalarını yöneten regülasyon geleceğine inanıyoruz. Avrupa’da bu konularda çalışmalar yapılıyor. Uyum sürecinin ardından Türkiye’ye de gelecektir. Bu yorgunluk fiziksel yorgunluğun ötesinde fiziksel ve psikolojik yorgunluktur ” dedi.

Aksüt, yorgunluğun neden olabileceği tehlikenin de altını çizerek, “Uçuş ekiplerinin bu şekilde yorgun olmaları ve gerektiği şekilde dinlenememeleri uçuş emniyetini tehlikeye atıyor” şeklinde konuştu.

TRT Haber