Kadınların İnternetle Sınavı

Ünlü bilişim şirketi Intel’in “Kadın ve İnternet” isimli araştırmasının sonuçları yayınlandı. Gelişmekte olan ülkelerdeki 1,4 milyar internet kullanıcısının yüzde 40’ının kadın olduğu saptandı. Birleşmiş Milletler’in de desteklediği araştı...

Kadınların İnternetle Sınavı (13 Ocak 2013)

Ünlü bilişim şirketi Intel’in “Kadın ve İnternet” isimli araştırmasının sonuçları yayınlandı. Gelişmekte olan ülkelerdeki 1,4 milyar internet kullanıcısının yüzde 40’ının kadın olduğu saptandı.

Birleşmiş Milletler’in de desteklediği araştırmada, dünyada 2,4 milyar internet kullanıcısı olduğu bilgisine yer verilerek, gelişmekte olan ülkelerdeki 1,4 milyar internet kullanıcısının sadece yüzde 40’ının (600 milyon) kadın olduğu kaydedildi. Araştırma, Mısır ve Hindistan’da her 5 kadından 1’nin internete girmeyi kendileri için “uygunsuz” bulduğunu ortaya koydu. Farklı araştırmalar, internet kullanımının refah seviyesiyle doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor. Nitekim ABD’de nüfusun yüzde 78’i, İzlanda’da yüzde 97’si, Uganda’da yüzde 13’ü, Hindistan’da ise nüfusun yüzde 11’inin internet erişimi var.

AA