İşte Bir Zuckerberg Daha! 17 Yaşında Milyoner Oldu!

Aklın yaşta değil başta olduğu sözü bu kez de İngiltere’de anlam kazandı. Popüler medya kuruluşlarının haberlerini özetleyen bir uygulama yazıp Yahoo’ya milyonlarca sterline sattı. Yahoo, 17 yaşındaki İngiliz genci Nick D’Aloisio’nun ‘Summly’ adını verdiği akıllı ...

İşte Bir Zuckerberg Daha! 17 Yaşında Milyoner Oldu! (26 Mart 2013)

Aklın yaşta değil başta olduğu sözü bu kez de İngiltere’de anlam kazandı. Popüler medya kuruluşlarının haberlerini özetleyen bir uygulama yazıp Yahoo’ya milyonlarca sterline sattı.

Yahoo, 17 yaşındaki İngiliz genci Nick D’Aloisio’nun ‘Summly’ adını verdiği akıllı telefon uygulamasını satın aldı. Teknoloji devi Yahoo’nun D’Aloisio’ya 30-60 milyon dolar ödediği belirtiliyor. D’Aloisio medya sitelerinden haber özetlerini veren akıllı telefon uygulamasını 15 yaşındayken okul dışı zamanlarında yazdı. Her iki taraf da, uygulama satışının ayrıntılarını kamuoyuna açıklamayı reddetti.

Uygulamanın kendisinin kapatılacağı ancak özelliklerinin, Yahoo’nun mobil ürünlerinde kullanılacağı belirtiliyor.

D’Aloisio’ya Yahoo’da bir iş verildiği de belirtiliyor.

17 yaşındaki gencin, Yahoo’da Summly’deki “üst düzey” çalışanlarıyla birlikte çalışmaya başlayacağı da belirtiliyor.

Uygulama, D’Aloisio daha henüz 15 yaşındayken piyasaya sürülmüş ve 1 milyon sterlin (1,5 milyon dolar) civarında yatırım çekmişti.

D’Aloisio’nun kendi başına zengin olan dünyanın en genç multi-milyonerlerinden biri olduğu belirtiliyor.

London Evening Standard’a konuşan D’Aloisio, “Ayakkabıları seviyorum. Muhtemelen yeni bir çift Nike ayakkabı alacağım. Fakat şu anda, sadece bu parayı biriktirmek ve bankaya yatırmak istiyorum.” dedi.

Summly uygulamasının bloğuna bir mesaj bırakan genç, “15 yaşımda Summly’i kurduğumda, bu kadar süratle bu pozisyona geleceğimi hiç düşünmemiştim” diyor.

Yahoo’nun üst düzey yöneticisi Adam Cahan, Summly teknolojisinin, haberlere ilgiyi artırmak için yeni yöntemler ortaya koyduğu ve bilgiye hareket halindeyken ulaşan yeni nesle hitap edebildiğini söyledi.

BBC Türkçe