Twitter dünya genelinde neden çöktü?

Sosyal medya devi Twitter, Avrupa merkezli olmak üzere dünya genelinde büyük bir çöküntü yaşadı. 10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edild...

Twitter dünya genelinde neden çöktü? (19 Ocak 2016)

Sosyal medya devi Twitter, Avrupa merkezli olmak üzere dünya genelinde büyük bir çöküntü yaşadı.

10 yıl önce kitle iletişimi ve habercilik tarihinde yeni bir dönemi başlatan, dünya ve ülke gündemlerinin anlık olarak takip edildiği mikroblog sitesi Twitter’a erişim Türkiye saat ile 10:15’ten itibaren kesildi. Şirket yetkilileri, sorunun giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü duyurdu. İnternet sitesinde yapılan açıklamada, detaylı bilgi verilmedi. Saat 12:00 itibariyle kısmi olarak erişim sağlanmaya başladı. Ancak bu kez de çok yavaşlayan sistemde zaman akışındaki görseller açılmadı, linkler çalışmadı. Öğleden sonra tekrar erişime açılan sosyal medya devi 2 saat sonra tekrar çöktü. Haberleşme sitesindeki sorun daha sonra giderilerek tekrar erişime açıldı.

Sorunun giderilmesi için çalışmalarını sürdüğünü internet sitesinden duyuran Twitter, teknik arızanın ne olduğuna dair detaylı bilgi vermedi.

ERİŞİM ENGELİ YOK

Dünya genelinde yaşanan sorun Türkiye’de ‘Twitter engellendi’ söylentilerine neden oldu. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yetkilileri, Twitter’a erişimin engellenmesine ilişkin herhangi bir mahkeme kararının bulunmadığını belirtti.

Mikroblog sitesi daha önce de birkaç kez aynı sorunu yaşamıştı. Son olarak Twitter’a dünyanın çeşitli bölgelerinde dün de 10 dakika boyunca erişim sağlanamamıştı. Yapılan açıklamada problemin varlığı kabul edilmiş ve sorunun çözüldüğü duyurulmuştu.

Dünya genelinde 300 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan Twitter’da yaşanan erişim engeline, rakip platformlar üzerinden yapılan paylaşımlarla tepki gösterildi.

BORSADA DİBE VURDU

Bir türlü kullanıcı sayısını artıramayıp istediği büyümeyi yakalayamadığı için Borsa’da da yükseliş gösteremeyen Twitter’da yaşanılan bu uzun süreli teknik sorunun hisse fiyatlarını da olumsuz etkilediği bildiriliyor. Zaten geçen haftayı tarihi bir düşüşle 20 $ seviyesinin de altında kapatan firmanın, borsaya açıldığı günden bu yana en düşük seviye inmiş olması nedeniyle, mali sıkıntıların da artmasından endişe ediliyor.