İstanbullular Taksim Gezi Parkı Nöbetindeler

Dün gece yarısı başlayan ve gün içerisinde de devam eden Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülüp, parkın yıkılmak istenmesine karşı akşam saatlerinde toplanan binlerce İstanbullu çadırlarını kurup nöbet tutmaya başladı. ‘Taksim’i İnsansızlaştırma Projesi’ kap...

İstanbullular Taksim Gezi Parkı Nöbetindeler (29 Mayıs 2013)

Dün gece yarısı başlayan ve gün içerisinde de devam eden Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülüp, parkın yıkılmak istenmesine karşı akşam saatlerinde toplanan binlerce İstanbullu çadırlarını kurup nöbet tutmaya başladı.

‘Taksim’i İnsansızlaştırma Projesi’ kapsamında dün geceden itibaren dozer ve kepçelerin Gezi Parkı içerisindeki ağaçları sökmeye başlaması, Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine akşam saatlerinde parkta toplanan binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Saat 19.00’da park içinde toplanan binlerce kişi park içine çadır kurdu. Sabaha kadar nöbet tutacaklarını söyleyen eylemcilere BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de destek verdi. Sırrı Süreyya Önder “Arkadaşlar dün geceden beri buradalar. Direniyorlar, gaz yiyorlar. Ben sadece dün geceden beri bekleyen arkadaşlara, örgütlenmeye ve itiraza dahil oldum. Ben sadece İstanbul milletvekili değilim. Ağaçların da vekiliyim. Biz bugün bunları püskürttük ama yarın yine gelirler. Bu neo-liberal sistemin iştahı bütün ormanları kesse yine doymaz. Asıl olan bir farkındalık yaratmak. Sanırım bu farkındalık yaratıldı. Büyükşehir Belediyesi bu usulsüz işten ricap ettiğini açıklayana kadar biz burada nöbet tutacağız. Her birimiz bir ağacın nöbetini tutacağız. Sabahleyin de kuşlara tekmil vereceğiz.” dedi.

Parkta toplananlar gece boyunca Samba İstanbul ve Bandista konserleri ile şarkılar türküler söyleyip eğlendiler.

Medyanın görmemezlikten geldiği benzersiz eylem, yurttaş gazetecileri tarafından internet üzerinden http://www.ustream.tv/channel/pinarogun ve http://www.livestream.com/revoltistanbul URL adresleri üzerinden kesintisiz canlı yayınlanıyor.

Karadenizli sanatçı Oktay Üst’te “Karadenizli sanatçılar olarak, Karmate olarak yarın saat 18.00’da fidan dikip horon oynayacağız. Her diktiğimiz fidan için horon oynayacağız. Hepiniz fidanlarınızı getirin” dedi. Grup, yapılan açıklamaların ardından halay çekti.

Haber yayına hazırlandığı sırada Gezi Parkı’nda Bandista Konseri devam ediyordu. Eylemciler sabaha kadar nöbete devam edecekler.