İstanbul’da yarın hissedilen hava sıcaklığı 53 dereceye kadar çıkacak!

İstanbul’da bugün 41 dereceye kadar yükselen (hissedilen) sıcaklıklar yarın yoğun nemin de etkisiyle 53 dereceye kadar çıkacak. İstanbul'a ‘eyyam-ı bahur’ sıcaklıkları geldi.  Hafta boyunca zayıflayan rüzgar ve yüksek nemin etkisiyle ...

İstanbul’da yarın hissedilen hava sıcaklığı 53 dereceye kadar çıkacak! (7 Ağustos 2017)

İstanbul’da bugün 41 dereceye kadar yükselen (hissedilen) sıcaklıklar yarın yoğun nemin de etkisiyle 53 dereceye kadar çıkacak.

İstanbul'a ‘eyyam-ı bahur’ sıcaklıkları geldi.  Hafta boyunca zayıflayan rüzgar ve yüksek nemin etkisiyle sıcaklık zirve yapacak ve çok bunaltacak.

İstanbul yarın öğlen saatlerinde 53 dereceyi hissedecek. Bunaltıcı sıcaklar akşam da devam edecek. Akşam saat 9’a kadar hissedilen sıcaklıklar 40 derecenin altına inmeyecek.

Yarın zirveye ulaşacak olan sıcak hava yurdu terk etmiyor. Cumartesi gününe kadar devam edecek olan sıcaklıklar nemin etkisinin yoğun olduğu bölgelerde rekor seviyelere ulaşacak.

Gündüzleri nefes almak, geceleri ise uyumak zorlaşacak.

Nem yüzde 94’e ulaştı

İstanbul’da özellikle Karadeniz’e yakın ilçelerde yüksek nem oranı bugün de etkisini gösteriyor. Meteoroloji’nin verilerine göre Arnavutköy Terkos’da nem oranı yüzde 94’e ulaşırken, Sarıyer Kilyos’ta yüzde 90, Beykoz Anadolu Feneri’nde yüzde 89, Silivri’de yüzde 90, Çatalca’da yüzde 84’luk nem oranı ölçüldü.  Sıcak ve nemin etkisinden kurtulmak için birçok kişi denize ve yeşil alanlara akın etti.  İstanbul’da yüksek nem oranları bunaltacak şekilde etkili olmaya devam ediyor. Özellikle ölçülen yüksek nem oranlarının İstanbul’un kuzey bölgelerinde oldu.  İstanbul’un çeşitli ilçelerinde ölçülen sıcaklık değerleri 28 ila 33 derece arasında değişirken, yüksek nem ise hissedilen sıcaklık derecelerini yüksek oranlara çıkartıyor.

Evden çalışma

Aşırı sıcak nedeniyle bazı işyerleri ofis çalışanlarına ‘evden çalışma’ yöntemi getirirken, bazı işyerleri de engelli, kronik kalp ve solunum yolu hastaları ile hamile çalışanlarına izin verdi.

Eyyam-ı bahur nedir?

Eyyam-ı bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli bir kelime. Kuzey yarım kürede, genellikle temmuz ayı ve eylül ayı arasında etkili olduğu bilinir. Güney yarım kürede ise bu tarih ocak ayı ve martı ayı arasına denk gelir. Günümüzde çöl sıcakları, cehennem sıcakları, Afrika sıcakları gibi terimler kullanılan eyyam-ı bahur sıcaklıklarına Romalılar döneminde ise “diēs caniculārēs” adı veriliyordu.

İşte yarın İstanbul'da hissedilecek sıcaklık değerleri: