İstanbul’da Büyük İhale ve Rüşvet Operasyonu

Devlet ihalelerinde yolsuzluk iddiasıyla aralarında Ali Ağaoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda tanınmış işadamı gözaltına alındı. Ağaoğlu Grup CEO’su Hasan Rahvalı, Ali Ağaoğlu’nun gözaltında olduğu iddiaları üzerine “Gözaltında değil. Bilgi alınması a...

İstanbul’da Büyük İhale ve Rüşvet Operasyonu (17 Aralık 2013)

Devlet ihalelerinde yolsuzluk iddiasıyla aralarında Ali Ağaoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda tanınmış işadamı gözaltına alındı.

Ağaoğlu Grup CEO’su Hasan Rahvalı, Ali Ağaoğlu’nun gözaltında olduğu iddiaları üzerine “Gözaltında değil. Bilgi alınması amacıyla emniyete davet edildi” dedi.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında bazı kişileri takibe aldı.

İstanbul’un çeşitli semtlerinde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonlarda aralarında işadamlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi’ne getirildi. (AA – DHA)

GÜNCELLEME

Devlet ihalelerinde yolsuzluk iddiasıyla aralarında tanınmış işadamlarının da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Operasyonun TOKİ ihaleleriyle ilgili olduğu ve kent genelindeki 6 ayrı adreste aramalar yapıldığı bildirildi. Gözaltına alınan isimler arasında Ali Ağaoğlu’nun da bulunduğu iddia ediliyor.

‘GÖZALTI YOK BİLGİSİNE BAŞVURULACAK’

Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı, Ali Ağaoğlu’nun gözaltında olmadığını sadece bilgisine başvurulacağını açıkladı.

BAKAN OĞLU DA GÖZALTINDA!

Fox TV’nin haberine göre İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler ve Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu’nun da bu kapsamda gözaltına alındığı iddia ediliyor..

BELEDİYEYE BASKIN

Operasyon kapsamında emniyet güçlerinin AKP’li Fatih Belediyesi’nde de arama yaptıkları ve Belediye Başkanı Mustafa Demir’i emniyet müdürlüğüne götürdükleri öğrenildi.

HALKBANK GENEL MÜDÜRÜ DE VAR!

Gözaltına alınanlar arasında Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da olduğu bildiriliyor.

Dört Bakanlığın danışmanları gözaltında
Hürriyet’te yer alan habere göre, 4 bakanlığa bağlı danışmanların gözaltında olduğu ileri sürüldü. Çevre Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Çevre Bakanı Danışmanı Sadık Soylu ve Zafer Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya’nın da gözaltına alındığı kaydediliyor.

Operasyon 1 yıldır hazırlanıyor
Bugün TV’de yer alan haberde, operasyonun 1 yıldır süren teknik takip sonucunda yapıldığı belirtildi.

Üç bakan oğlunun da aralarında bulunduğu 20 kişinin gözaltında olduğu ifade edildi.

Ali Ağaoğlu gözaltında
Polis pek çok işadamının evine baskınlar yaparken, operasyonda şimdiye kadar 18 gözaltı olduğu öğrenildi. Marmaray güzergahı üzerinde imar yolsuzlukları ve TOKİ ihaleleri de operasyon gerekçeleri arasında…

Gözaltına alınanlar arasında Ali Ağaoğlu’nun ve Reza Zarrab’ın da olduğu bilgisi geldi.

Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar da gözaltına alınan isimler arasında olduğu bildiriliyor.

Bugün TV’de yer alan habere göre, bir bakan oğlunun daha gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan bakan çocuğu sayısının 4 olduğu belirtildi.

Operasyonu Zekeriya Öz yönetiyor
Hürriyet’te yer alan bilgiye göre, operasyon Ergenekon Davası eski savcısı, şu anki İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz ile ona bağlı olarak görev yapan savcı Celal Kara tarafından yürütüyor.

Piyasalar “operasyon” ile sarsıldı. Halbank hisseleri yüzde 5’in üzerinde değer kaybetti.

Piyasalar sarsıntıya uyandı. İstanbul Mali Polisi’nin birçok işadamına yönelik operasyon yaptığı haberleri üzerine borsa güne %1,5 düşüşle başladı. Dolar kuru 2,03 seviyesinden güne başladı. Gösterge tahvilin faizi ise yüzde 9,07’ye yükseldi.

Operasyon dış basında

İstanbul’daki yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, uluslararası haber ajansları tarafından da duyuruldu.

REUTERS: Türk polisi rüşvet soruşturmasında 18 kişiyi gözaltına aldı.

Ajanslar