İstanbul Facianın Eşiğinden Döndü!

Yenikapı açıklarında “Yakamoz 5″ adlı petrol tankerinde saat 11.50 sıralarında yangın çıktı. 240 m/t fueloil ve 145 m/t motorin yüklü tankerdeki yangının, kazan dairesindeki patlama sonrası çıktığı öğrenildi. Independenta faciasını hatırlatan kaza yürekleri ağızlara...

İstanbul Facianın Eşiğinden Döndü! (6 Mart 2014)

Yenikapı açıklarında “Yakamoz 5″ adlı petrol tankerinde saat 11.50 sıralarında yangın çıktı. 240 m/t fueloil ve 145 m/t motorin yüklü tankerdeki yangının, kazan dairesindeki patlama sonrası çıktığı öğrenildi. Independenta faciasını hatırlatan kaza yürekleri ağızlara getirdi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 53 metre boyundaki geminin demirli haldeyken yanmaya başladığı söylendi.

Yanan gemiye ilk olarak Kıyı Emniyeti 4 hızlı tahlisiye botu ve Kurtarma 6 römorkörü müdahale etti. Müdahale sırasında 1 personel hafif şekilde yaralandı.

Olay yerine daha sonra Kurtarma 7 römorkörü ve Kıyı Emniyeti 5 hızlı tahlisiye botu ile çevre kirliliğini önleme amacıyla tahlisiye 3 botu gönderildi. Yanan gemiye müdahale devam ediyor.

Independenta Kazasını Hatırlattı

15 Kasım 1979 tarihinde ham petrol yüklü Independenta tanker gemisi ile bir kuru yük gemisinin çarpıştıktan sonra Haydarpaşa açıklarında yanmaya başlamıştı. 27 gün süren büyük yangın sonucu 43 gemi mürettebatı hayatını kaybetmiş ve çevre felaketi yaşanmıştı.