İstanbul En Çok Turist Çeken Şehirler Arasında Dünyada Yedinci Avrupa’da Üçüncü Sırada

MasterCard tarafından her yıl yayınlanan ve tüm dünyada 132 kenti kapsayan “Hedef Şehirler Endeksi 2014” raporunda İstanbul dünyada yedinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer aldı Bu yıl içinde dünyanın en gözde turizm kentlerine yapılan seyahatleri, ziyaretçi sayılarını ...

İstanbul En Çok Turist Çeken Şehirler Arasında Dünyada Yedinci Avrupa’da Üçüncü Sırada (22 Eylül 2014)

MasterCard tarafından her yıl yayınlanan ve tüm dünyada 132 kenti kapsayan “Hedef Şehirler Endeksi 2014” raporunda İstanbul dünyada yedinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer aldı

Bu yıl içinde dünyanın en gözde turizm kentlerine yapılan seyahatleri, ziyaretçi sayılarını ve turizm gelirlerindeki potansiyeli karşılaştırmalı olarak ele aldığı. “Hedef Şehirler Endeksi 2014″e göre İstanbul, tüm dünyada en hızlı büyüyen turizm şehirleri arasında dikkat çekiyor. Bu yıl Avrupa’da Londra ve Paris’ten sonra en çok ziyaretçiyi çekeceği hesaplanan İstanbul, Avrupa’da üçüncü, tüm dünyada yedinci büyük seyahat şehri oldu.

Son dört yılda üç kez liste başı olan Londra, 2014’te de birinciliği elden bırakmayarak toplam 18,69 milyon ziyaretçiyle zirvede yer alıyor. Londra’yı 18,37 milyon ziyaretçiyle Bangkok, 15,57 milyon ziyaretçiyle Paris takip ediyor. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken kenti Londra, haliyle Avrupa’da da birinci sırada yer alıyor.

Araştırmaya göre İstanbul’a ziyaretçi gönderen ilk beş şehir Avrupa’dan çıkıyor. Bunlar sırasıyla Londra, Paris, Frankfurt, Amsterdam ve Münih. Ancak toplamda İstanbul’u ziyaret edenlerin %55’i Avrupa dışında kentlerden İstanbul’a geliyor.

İşte rakamlarla dünyanın en çok turist çeken 10 kenti sıralaması:

1. Londra (18.69 milyon)

Londra araştırmada beklenen seyahat sayısının yüzde 8 artması sayesinde bir yıldır bulunduğu ikincilik konumundan birinciliğe yükseldi.

Londra’ya bu sene 18,7 milyon turistin gideceği ve bu turistlerin 19,3 milyar dolarlık harcama yapacağı tahmin ediliyor.

2. Bangkok (16.42 milyon)

Uluslararası Turistik Şehirler Endeksi’ne göre, bu yıl beklenen turist sayısının yüzde 11 azalmasına rağmen Bangkok hala Asya-Pasifik bölgesinin en çok turist çeken şehri. Yapılan araştırmada Bangkok’a bu yıl yalnızca 16,4 milyon turistin gitmesi bekleniyor.

3. Paris (15.57 milyon)

Paris ise en çok turist çeken şehirler listesinde üçüncü sırada bulunuyor. Ama araştırmada turistlerin en çok ziyaret edeceği şehirlerin çoğunluğunun Asya’da bulunduğu görülüyor. Listedeki ilk 10 şehirden beşi Asya-Pasifik Bölgesi’nde yer alıyor.

4. Singapur (12.47 milyon)

Asya şehirlerinden Singapur, listenin dördüncü sırasında yer alıyor. Singapur’un gelecek olan turist sayısının geçen seneye kıyasla yüzde 3,1 büyümesi ve 12,5 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

5. Dubai (11.95 milyon)

Beşinci sıradaki Dubai’nin bu yıl yüzde 7,5 daha fazla turist çekerek 12 milyon kişi ağırlaması bekleniyor.

6. New York (11.81 milyon)

Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York, yapılan araştırmada 6. sırada yer alıyor. Bu sene metropolitana gelmesi beklenen turist sayısının 11,81’e ulaşması bekleniyor.

7. İstanbul ( 11.60 milyon)

“Hedef Şehirler Endeksi 2014″e göre İstanbul , tüm dünyada en hızlı büyüyen turizm şehirleri arasında dikkat çekiyor. Bu yıl Avrupa’da Londra ve Paris’ten sonra en çok ziyaretçiyi çekeceği hesaplanan İstanbul, Avrupa’da üçüncü, tüm dünyada yedinci büyük seyahat şehri oldu.

8. Kuala Lumpur (10.81 milyon)

2014 yılında Kuala Lumpur’u ziyaret eden turist sayısının yüzde 13’ten daha fazla artış gösterip 10,8 milyondan fazla insan ağırlaması bekleniyor.

Endekste Ayrıca Kuala Lumpur’un, ilk on şehir içindeki ziyaretçi sayısının en hızlı arttığı ikinci şehir olduğu belirtiliyor.

9. Hong Kong (8.81 milyon)

Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm bölgesi olan Hong Kong’a bu sene 8. 81 turistin gelmesi bekleniyor.

10. Seul (8.63 milyon)

Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Seul, araştırmada ilk 10’da yer aldı. Araştırmaya göre Seul’a bu sene 8.63 turistin gelmesi bekleniyor.