İstanbul, Dünyada Trafiği En Çekilmez İkinci Kent

Navigasyon konusunda en iddialı isimlerden olan TomTom’un hazırladığı en sıkışık şehirler raporunda ikinci olan İstanbul, dikkatleri üzerinde topladı İstanbul’da oturan teknoloji severlerin en çok kullandığı uygulamalardan biri de hiç şüphesiz İBB Trafik uygulaması...

İstanbul, Dünyada Trafiği En Çekilmez İkinci Kent (4 Nisan 2013)

Navigasyon konusunda en iddialı isimlerden olan TomTom’un hazırladığı en sıkışık şehirler raporunda ikinci olan İstanbul, dikkatleri üzerinde topladı

İstanbul’da oturan teknoloji severlerin en çok kullandığı uygulamalardan biri de hiç şüphesiz İBB Trafik uygulaması. Trafiğin özellikle mesai saatlerinde akmadığı kentte, sürücüler trafiğin durumuna pek çok farklı navigasyon uygulamalarından da bakıyorlar.

Navigasyon denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden biri olan TomTom’un hazırladığı ‘Trafik Sıkışıklık İndeksi’ne göre, İstanbul Avrupa’nın en sıkışık 2. şehri olarak seçildi.

161 şehir arasından ikinci olan İstanbul’dan daha sıkışık bir trafiğe sahip olan kent ise, Rusya’nın başkenti Moskova oldu.

En çok trafiğin olduğu şehirlerden olan İstanbul’da durum ne?

Rapor; İstanbul’da gün içerisinde yoğun olmayan saatlerde bile seyahat sürelerinin normalden yüzde 55 ve sabahın sıkışık saatlerinde ise yüzde 80 oranlarında daha uzun olduğunu tespit etti.

Aynı rapor ayrıca akşam saatlerinde; trafiğin en yoğun olduğu zamanlarda sıkışıklığın normalden yüzde 125 daha fazla olduğunu belirledi. Kişilerin yılda trafikte kaybettiği zaman ise yaklaşık 118 saat olarak açıklandı.

Uzmanlar bu rakamlara dayanarak İstanbul’da genel anlamda bir sürücünün günün her saatinde normalden yarı katı daha fazla zaman harcadığını söylediler. Uzmanlar ayrıca akşam ve sabah sıkışıklıklarında ise bir sürücünün normalin en az iki katı daha uzun bir zamanı yollarda harcadığını belirtti.

Rapora göre en çok trafik sorunu yaşayan 10 şehir:

1. Moscova yüzde 66

2. Istanbul yüzde 55

3. Varşova yüzde 42

4. Marsilya yüzde 40

5. Palermo yüzde 39

6. Los Angeles yüzde 33

7. Sidney yüzde 33

8. Stutgart yüzde 33

9. Paris yüzde 33

10. Roma yüzde 33

SiftDelete.Net