İstanbul Bugün Taksim Gezi Parkı İçin “Ayağa Kalkıyor”!

Yerine Topçu Kışlası yapılması planlanan Gezi Parkı’nın korunması için bugün 12 saat sürecek bir etkinlik düzenleniyor Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin organizasyonu kapsamında öğlen 12’den gece 12’ye kadar konserler, performanslar ve etkinlikler düzenlenec...

İstanbul Bugün Taksim Gezi Parkı İçin “Ayağa Kalkıyor”! (13 Nisan 2013)

Yerine Topçu Kışlası yapılması planlanan Gezi Parkı’nın korunması için bugün 12 saat sürecek bir etkinlik düzenleniyor

Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin organizasyonu kapsamında öğlen 12’den gece 12’ye kadar konserler, performanslar ve etkinlikler düzenlenecek.

Nejat Yavaşoğulları, müzisyen: Türkiye ’nin kalbinin attığı yer burası, hepimizin anılarında yer etmiş bir yer. Taksim’deki insanların birkaç basamak merdiven çıkarak kendilerini yeşil bir sükûnet ortamında bulabildikleri, şehrin gürültüsünden kaçıp nefes alabildikleri bir yer. İstanbullular, Türkiyeliler, hatta Dünyalılar olarak bu projeye karşı çıkıyoruz: Taksim Meydanı’nın, onu kullanan insanlardan alınıp ticari amaç güden yapılara terk edilmesini istemiyoruz. 13 Nisan’da burada bu konuya dikkat çekmek için kendi çabamızla büyük bir konser düzenlemeyi düşünüyoruz. Herkesi o gün buraya bekliyoruz, ayağa kalkalım diyoruz!

Levent Üzümcü, oyuncu:
 13 Nisan’da Taksim Gezi Parkı ’nda olacağız. Şehrin tam göbeğinde bulunan ve çok önemli bir park orası. En temel eksiğimiz var orada: Yeşil. Daha az beton, daha fazla yeşil alan isterim Gezi Parkı’nda. Ağaçların betonlarla çevrilmesini değil, etrafının açılmasını, tamamen yeşillendirilmesini isterim. Siz de ayağa kalkıp bir şeyler yapın, iki adım yol yürüyün, gelin Taksim’e.

Pelin Batu, oyuncu: İkinci filmimi Gezi Parkı’nda çekmiştim. Benim için çok önemli bir sahneydi; filmdeki annem ve ben yıllarca kopmuştuk ve Gezi Parkı’nda yürüyorduk ağaçların arasında. Hâlâ düşünürüm: Anne–kız sahnesi Gezi Parkı’nda olmasa başka bir yerde olamazdı. Gezi Parkı’nı yok etmek isteyenler bu tezi sunuyor, Gezi Parkı kullanılmıyor diye. Oysa orada öngörülen şey yine beton, karmaşa, alışveriş… Temennim orasının gece-gündüz kullanılabilecek, insanların yürüyüşe çıkabilecekleri, çocuklarını götürebileceği, seksek oynayabilecekleri bir yere dönüşmesi.

http://taksimicinayagakalk.com/

Gündüz Sahnesi (12.00 – 18.00)

ENTEGRE Performans Grubu
KOMİK GÜNLER Müzik Topluluğu
SAMBİSTANBUL Perküsyon Grubu
AHMET BEY Müzik grubu
KABİLE Juggling Topluluğu
SAHNE HAL Tiyatrosu
ÇIPLAK AYAKLAR Kumpanyası
CANDAN BAŞ Dans Sanatçısı ÇETE Tiyatro Performans
İLKER KILIÇER Pandomim Sanatçısı

Akşam Sahnesi (18.00 – 24.00)
SATTAS REGGAE BAND – 18.00
KOLEKTİF İSTANBUL – 18.35
TAHRİBAD-I İSYAN – 19.10
BULUTSUZLUK ÖZLEMİ – 19.45
YASEMİN MORİ – 20.20
LUXUS – 20.55 KORHAN FUTACI – 21.30
YAŞAR KURT – 22.05
BÜYÜK EV ABLUKADA – 22.40
YOLDA – 23.15