İş Yaşamında Başarıya Götüren 10 Yetkinlik

Phonenix Universitesi’nden Dalzell-Martinez 21. Yüzyılda başarılı olmak isteyen çalışanların sahip olması gereken yetkinlikler üzerine yaptığı çalışmayı aynı zamanda bir infografiğe dönüştürmüş. Fütüristler Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Ufuk Tarhan tarafında...

İş Yaşamında Başarıya Götüren 10 Yetkinlik (6 Mart 2013)

Phonenix Universitesi’nden Dalzell-Martinez 21. Yüzyılda başarılı olmak isteyen çalışanların sahip olması gereken yetkinlikler üzerine yaptığı çalışmayı aynı zamanda bir infografiğe dönüştürmüş.

Fütüristler Derneği Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Ufuk Tarhan tarafından Türkçeleştirilerek M-Gen web sitesinde yayınlanan aşağıdaki infografik bu çalışmanın çıktılarını özetliyor. Öğrencilere daha okulda iken üzerine eğilmeleri gereken kritik alanlara dair ipuçları veriyor. İşte özet;

1- Liderlik: Proje Takımı Çalışmalarında çoklu disiplin yaklaşımını benimseyin. Kariyerinize hazırlanmak için hem lider olun, hem takip edin! Artık birçok şirket, çalışanların karar süreçlerinde aktif biçimde yer aldığı katılımcı yönetim biçimini benimsiyor. (George DeMetropolis).

2- İşbirliği: Ortak çalışma gerektiren süreçleri tercih edin ve başarınızı ekip çalışmalarının sonuçlarına göre değerlendirin.

3- Uyum Yeteneği: Çalışma, aile, sosyal görevler ve öğrenmeye vakit ayırmanızı sağlayacak esnek eğitim platformlarının avantajlarını kullanın.

4- İnovasyon: Teknoloji ve medyayı kullanma ustalığı sağlayan öğrenme platformlarını araştırıp, bulun.

5- Küresel Vatandaşlık: Kültürler arası bakış açısı geliştirmek için farklı ortamları tercih edin.

6- Kritik Düşünme: Özerk, proje bazlı ve uygulamalı öğrenme fırsatları sunan çalışmalarda yer alın.

7- İletişim:  Çeşitli iletişim modellerinin kullanılmasını gerekli kılan ortamlarda öğrenin.

8- Verimlilik ve Sorumluluk: Verimlilik ve sorumluluk becerilerinizi geliştirebileceğiniz öğrenme ortamlarının olduğu okulları tercih edin. Öğrenciler takımın iyiliği için hem kendileri sorumluluk almalı hem de başkalarını sorumlu kılma fırsatını yaratmalılar (Irene Blundell – Phoenix Üniversitesi)

9- Bilgiye Erişim, Analiz ve Sentez: Konular arasındaki bağlantıları arayıp, bulmak için; için çapraz fonksiyonlar içeren pazar odaklı ders programlarına yönelin.

10- Girişimcilik: Henüz daha okulun güvenli, risksiz ortamında iken güncel ve ilintili sorunları çözme yetilerinizi geliştirmeye odaklanın.