iPhone 6 ve Apple Watch Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Apple, merakla beklenen yeni akıllı telefon modeli iPhone 6 ve akıllı saati Apple Watch’ı tanıttı. Tanıtımda iki sürpriz ortaya çıktı: Biri aslında pek de sürpriz sayılmazdı. Daha önce de olduğu gibi iPhone 6 olarak bir değil iki model sunuldu, iPhone 6 Plus adlandırılan ikin...

iPhone 6 ve Apple Watch Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey (9 Eylül 2014)

Apple, merakla beklenen yeni akıllı telefon modeli iPhone 6 ve akıllı saati Apple Watch’ı tanıttı. Tanıtımda iki sürpriz ortaya çıktı: Biri aslında pek de sürpriz sayılmazdı. Daha önce de olduğu gibi iPhone 6 olarak bir değil iki model sunuldu, iPhone 6 Plus adlandırılan ikinci model daha geniş ekranlı. Diğeri de yıllardır iWatch diye lanse edilen akıllı saatinin adının Apple Watch olmasıydı. Böylece Apple ilk kez başında “i” harfi olamayan bir ürünü piyasaya çıkarmış oldu.

Apple, 30 yıl önce ilk Macintosh bilgisayarını tanıttığı Flint Center’da düzenlenen etkinlikte yeni akıllı telefonu iPhone 6 ve akıllı saati Apple Watch’ı tanıttı.

Siyah, gümüş ve altın renklerle gelen iPhone 6, uzun bekleyişin ardından ekranda belirdi. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus adındaki iki telefon ortaya çıktı.

İKİ TELEFONUN ÖZELLİKLERİ KISACA ŞÖYLE:

İphone 6: Daha geniş ekran, daha ince, A8 işlemci, daha hızlı, daha uzun pil ömürlü, HD video çekim

– iPhone 6 4.7; iPhone 6 Plus 5.5 inç büyüklüğünde

– iPhone 6 326 ppi (inç başına piksel); iPhone 6 Plus 401 ppi

– iPhone 6 1334×770 piksel; iPhone 6 Plus 1920×1080 piksel çözünürlükte ekrana sahip

– iPhone 6’da 1 milyondan; iPhone 6 Plus’ta ise 2 milyondan fazla piksel bulunuyor

– İki telefon iPhone 5S’ten sırasıyla yüzde 38 ve yüzde 185 daha fazla piksele sahip

– iPhone 6 6.9 mm; iPhone 6 Plus ise 7.1 mm kalınlığında

– Her iki telefon Apple’ın yeni işlemcisi A8’i kullanıyor

– Her iki telefon Retina HD ekrana sahip

– Wi-Fi is 802.11ac

– 8 MP kamera

– Yüz tanıma özelliği

– NFC (Yakın alan iletişimi)

– ‘Apple Pay’ mobil cüzdan özelliği,

– Saniyede 30 veya 60 kare hızla 1080p video çekim özelliği

– Ekran açma tuşu artık kenarda yer alıyor.

 

Yeni kamera teknolojisi

Yeni iPhone modelleri, 8 MP iSgiht kameraya sahip. True Tone flaş teknolojisine sahip kameraların diyafram açıklığı ise 2.2

Schiller, yeni telefonların kamerasındaki en büyük özelliğin, ‘focus pixels’ özelliğine sahip iSgiht sensörü olduğunu belirtti. iSight, bir önceki modellere göre iki kat daha hızlı otomatik odaklanma yapabiliyor.

Yüz tanıma özelliği

Yeni iPhone’da bulunan özelliklerden biri yüz tanıma teknolojisi. Schiller, yüz tanımanın oldukça hızlı olduğunu ve göz kırpma veya gülümseme gibi hareket ve yüz ifadelerinin hemen tespit edildiğini söyledi.

iPhone 6’da görüntü sabitleme teknolojisi bulunduğunu söyleyen Schiller, 6+ modelinde ise optik görüntü sabitleme (OIS) özelliği bulunduğunu belirtti. OIS, el sıkışma gibi hareketleri net bir şekilde yakalamak için lensin odaklanma hareketini temsil ediyor.

iPhone 6, saniyede 30 veya 60 kare (fps) hızda, 1080 piksel video çekebiliyor. Yavaş çekim (slo-mo) ise saniyede 240 fps.

iPHONE 6 ve iPHONE 6 PLUS’UN TÜRKİYE’DE SATIŞ TARİHİ VE FİYATLARI

Türkiye’de ise Apple Store’un sitesinde yer alan bilgiye göre iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleriyle 26 Eylül 2014’te resmi kanallardan satışa sunulacak.

Cihazların fiyatlarına gelince; Apple Store üzerinden yapılacak alımlarda iPhone 6 4,7 inçlik model 2.349 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. iPhone 6 Plus 5,5 inç model ise 2.649 TL’den başlıyor.

Fiyatlandırmalar şu şekilde:

iPhone 6 16 GB model 2.349 TL
iPhone 6 64 GB model 2.649 TL
iPhone 6 128 GB model 2.949 TL

iPhone 6 Plus 16 GB model 2.649 TL
iPhone 6 Plus 64 GB model 2.949 TL
iPhone 6 Plus 128 GB model ise 3.249 TL

Cihazın operatör kontratlı ücretlendirmeleri ise henüz açıklanmadı.

Mobil cüzdan özelliği: Apple Pay

Schiller’ın ardından yeniden sahneye çıkan Tim Cook, iPhone 6’nın beklenen özelliklerinden biri olan mobil cüzdanı tanıttı.

Apple’ın geleneksel cüzdanların yerine telefonları koymak istediğini ifade eden Cook, ‘büyük bir işe giriyoruz’ ifadesini kullandı. ABD’de her gün 200 milyon finansal işlem gerçekleştirildiğini ve her yıl kredi kartlarıyla 12 milyar dolar harcandığını belirten Cook, ‘geçmişte mobil ödemeleri düzeltmek için yapılan girişimlerin başarısız olduğunu ancak artık bunu başardıklarını’ söyledi.

Cook, Apple Pay adını verdikleri mobil cüzdan özelliğiyle ödeme sorununu bir iş modeli olarak çözeceklerini söyledi. Cook’un ardından sahne alan Apple internet yazılımı ve hizmetleri başkan yardımcısı Eddy Hue, beklendiği gibi mobil cüzdan özelliğinin ilk kez Apple’ın bir cihazında kullanılan NFC (yakın alan iletişimi) özelliğiyle çalışağını belirtti. Hue, Apple Pay’in ödeme bilgilerini şifreli bir şekilde koruyacağını ve Passbook uygulamasının da NFC ile çalışacağını belirtti.

iPhone kullanıcıları, Apple Pay ile iTunes’da kullandıkları kredi kartlarının yanı sıra, fotoğrafını çektikleri diğer kartlarını da mobil cüzdan sistemine ekleyebilecek. Telefonunuzun kaybolması halinde, Find my iPhone uygulaması aracılığıyla tüm ödemeleri ve finansal işlemler iptal edilebilecek.

Yeni mobil işletim sistemi iOS

Apple, yeni iPhone modelleriyle birlikte gelecek olan iOS 8’in 17 Eylül’de hayata geçeceğini açıkladı.

Apple, iOS 8 ile uyumlu olacak cihaz listesini de sundu. Listede yer almayan Apple cihazları iOS 8 ile güncellenemeyecek:

iPhone 4S
iPhone 5
iPhone 5C
iPhone 5S
5’inci nesil iPod Touch
iPad 2
iPad Retina
iPad Air
iPad Mini
iPad Mini Retina

Fiyatlar:

Yen iPhone’lar 9 ülkede 19 Eylül’de satışa sunulacak. Bu ülkeler ABD, Almanya, Fransa, Hong Kong, Kanada, Singapur, İngiltere, Avustralya ve Japonya.

Yeni iPhone 6 iki yıl sözleşmeli olarak ABD’de 16 GB, 64 GB ve 128 GB modeller halinde sunulacak. Modellerin fiyatları sırasıyla 199 dolar, 299 dolar, 399 dolar olacak.

iPhone 6 Plus, 2 yıl sözleşme kapsamında 16 GB, 64 ve 128 GB olarak satışa sunulacak. Modellerin fiyatları sırasıyla 299 dolar, 399 dolar, 499 dolar olacak.

APPLE WATCH

Apple, Cupertino’da düzenlenen etkinliğinde yeni nesil akıllı telefonunun yanı sıra merakla beklenen akıllı saati ‘Apple Watch’u da tanıttı.

18 ayar altın versiyonu da bulunan akıllı saat, dikdörtgen bir ekranla geldi. Altın, gümüş ve farklı renklerde kayış seçenekleri sunan telefon, ilk olarak Tim Cook’u bileğinde belirdi.

Cook, Apple Watch için “Bugüne kadar geliştirdiğimiz en kişisel ürün” ifadesini kullandı.

Beklendiği gibi Apple Watch’un ‘kapsamlı bir sağlık ve fitness cihazı olduğunu’ belirten Cook, akıllı saatin aynı zamanda bağlantı ve iletişim için yeni bir yollar sunacağını söyledi.

‘Her devrimsel cihazda olduğu gibi çığır açan bir arayüz tasarladıklarını’ ifade eden Cook, saatin özelliklerini sundu. ‘Crown’ adı verilen tuş, akıllı saat ekranın bir haritayı büyütmek veya bir listede aşağı yukarı inip çıkmanızı sağlıyor. Crown’a basılarak, ana ekrana geri dönülebiliyor.

Saat safirden dokunmatik bir ekrana sahip olmakla beraber aynı zamanda dokunma basıncını da algılıyor. Saatin ekranına sert basarak farklı arayüzlere ulaşılabiliyor.

 

Apple Watch’un özellikleri:

– Paslanmaz çelik, alüminyum ve 18 ayar altından üretildi.

– Kullanıcıya özel ayarlanabilen ana ekranda parmağınızla istediğiniz şekli çizebilme imkanı sunuyor.

– Photos uygululamasıyla, Crown’u çevirerek fotoğrafları yakınlaştırabilme.

– Geliştiriciler için WatchKit geliştirici aracı.

– Activity ve Workout adında iki fitness ve egzersiz uygulaması.

– Mac veya iPhone’daki fotoğraflara Apple Watch üzerinden bakabilme imkanı.

– Sesli komut ‘Siri’, Crown tuşuna basılı tutulduğunda aktif hale getiriliyor.

– Mesaj yazma, takvim, harita gibi standart içerikle Apple Watch’da bulunuyor. Saat, GPS ve Wi-Fi özelliğini iPhone ile sağlıyor.

– Ekrana dokunulduğunda ve basıldığında farklı tepki veren Apple Watch, iki parmakla ekrana basıldığı zaman kalp atışını ölçüyor.

İki ana sağlık uygulaması içeriyor

Apple Watch, Activity ve Workout adında iki sağlık ve fitness uygulaması içeriyor. Avticity, gün içinde kullanıcının hareketlerini takip ederken, Workout kullanıcının planladığı egzersizleri kapsıyor.

Tim Cook, dünyanın önde gelen sağlık ve fitness uzmanlarıyla geliştirildiğini belirttiği Apple Watch’un, 24 saat boyunca fitness ölçümü sunduğunu belirtti.

Cook, ‘her gün ve her an giyilebileceğini’ belirttiği Apple Watch’un, vücut hakkında veri toplamak için birçok sensöre sahip olduğunu belirtti. Saat, bileğinizi kaldırdığınız anda ekranı aktif hale getiriyor. Tüm özellikleri tek bir anakart üzerinde toplanan saatin işlemcisi, su geçirmeme özelliğine sahip. Safir cam, Retina HD ekrana sahip olan Apple Watch, LED aydınlatma ve ışık algılayıcılara sahip ve nabız ölçebiliyor.

iPhone’un GPS ve Wi-Fi özelliklerini kullanan iWatch, 24 saat boyunca kullanıcıların Hareket, Egzersiz ve Durma eylemlerini takip ediyor ve ölçüyor. Akıllı saat, GPS ve Wi-Fi ile kullanıcının kat ettiği mesafeyi ölçüyor. Hareket, yani ‘Move’,kullanıcının ne kadar aktif olduğunu gösteriyor. Workout, yakılan kalori, zaman mesafe ve hız gibi değerleri gerçek zamanlı olarak sunuyor. Kullanıcılar egzersizlerini iPhone üzerindeki Fitness uygulamasıyla daha detaylı olarak takip edebilecek.

Kullanıcılar, dokunmatik ekran üzerindeki çizelgeleri ve egzersiz değerlerini arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Zamanla, Apple Watch kullanıcının vücut değerlerini ve performansını öğrenerek fitness hocası haline gelecek.

Fiyatı ve çıkış tarihi

Apple Watch’ın 349 Dolar’dan başlayan fiyatlarla önümüzdeki yıl başından itibaren satışa sunulacağı açıklandı.