İnternet’ten Sonra Haberciliğe de Yeni Düzenleme Geliyor!

İnternete kısıtlamalar getiren yasanın ardından bu kez de internet haberciliğine ‘düzenleme’ler geliyor. Tasarıda, internet haber siteleri için savcılıkça iddianame hazırlanması halinde henüz iddia aşamasında basın kartları veya resmi reklam-ilan iptali öngörülmesi dikkat ...

İnternet’ten Sonra Haberciliğe de Yeni Düzenleme Geliyor! (13 Mart 2014)

İnternete kısıtlamalar getiren yasanın ardından bu kez de internet haberciliğine ‘düzenleme’ler geliyor. Tasarıda, internet haber siteleri için savcılıkça iddianame hazırlanması halinde henüz iddia aşamasında basın kartları veya resmi reklam-ilan iptali öngörülmesi dikkat çekti.

Amerikanın Sesi.com sitesinde yer alan Yıldız Yazıcıoğlu’nun Ankara kaynaklı haberine göre, Türkiye’de internet ortamında haber yayıncılığını kontrol etmeyi amaçlayan kanun tasarısı, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıda, internet haber siteleri için savcılıkça iddianame hazırlanması halinde henüz iddia aşamasında basın kartları veya resmi reklam-ilan iptali öngörülmesi dikkat çekti.

AKP Hükümeti, 5187 sayılı Basın Kanunu kapsamına internet haber sitelerini de alacak 15 maddelik yasa tasarısı hazırladı. Meclis Başkanlığı’na bugün akşamüstü sunulan tasarı yasalaştığında, Türkiye’deki internet haber siteleri de artık gazete ve dergiler gibi süreli yayın olarak değerlendirilecek.

Tasarı aslında özellikle sarı basın kartı gibi haklardan yararlanma talebindeki internet haber siteleri açısından uzun süredir beklenmekteydi. Ancak tasarı zamanlaması itibariyle Şubat ayında internet ortamını düzenleyen 5651 sayılı yasada sansür koşullarını genişleten düzenlemeler yapıldıktan hemen sonra sunulmasıyla soru işareti yarattı.

İnternet haberciliğine kontrol geliyor!

Tasarıya göre, internet haber siteleri artık yazılı basın hangi cezalandırma süreçlerine tabii ise aynı hükümler uyarınca cezalandırılacak. Ancak ‘tekzip’ açısından ise internet haber siteleri için özel bir hüküm uygulanacak. Yazılı basında cevap veya düzeltme hakkı niteliğindeki açıklamalar sadece 1 gün yayınlanıyor. Ancak tasarı uyarınca internet haber siteleri ‘tekzip’ metnini 1 hafta boyunca yayınlamak durumunda olacak.

Tasarıdaki en dikkat çekici düzenleme ise, 7’inci maddede yer alıyor. Buna göre, internet haber siteleri için künye bilgisi başsavcılığa gerçek şekilde verilmezse veya içerikte ilgili yasal düzenlemelere aykırı hususlar varsa savcılık tarafından iddianame hazırlanması öngörülüyor. Ancak ilginç nokta, hazırlanacak iddianame örneğinin savcılık tarafından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Basın-İlan Kurumu’na gönderilmesi isteniyor. Böylece henüz iddianame aşamasında, internet haber sitelerine, basın kartı ve resmi reklam-ilan iptali gibi yaptırımlar uygulanabileceğini hükme bağlıyor.

Tasarıyla internet haber sitelerine kendi içeriklerini 6 ay boyunca saklama da zorunluluğu getiriliyor. Eğer savcılık herhangi bir soruşturma için talepte bulunursa site yönetimi haberlerini artık yayınlandığı biçimiyle savcılığa iletmek zorunda da olacak.