İnternete Sansür Yasası Türkiye Genelinde Protesto Edildi

“Yeni internet yasasının” getirdiği sansürleri protesto için başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çeşitli kentlerde protesto gösterileri düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanan yeni internet yasasının getirdiği erişim kısıtlamaların...

İnternete Sansür Yasası Türkiye Genelinde Protesto Edildi (23 Şubat 2014)

“Yeni internet yasasının” getirdiği sansürleri protesto için başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere çeşitli kentlerde protesto gösterileri düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylanan yeni internet yasasının getirdiği erişim kısıtlamalarını protesto etmek için binlerce kişi İstanbul Taksim, Ankara Güvenpark ve İzmir Basmane’de bir araya geldiler.

Ankara ve İzmir’de önemli bir olay çıkmazken, İstanbul’da yine polisin sert müdahalesi vardı.

Taksim İstiklal Caddesi ve Cihangir’de göstericilere gaz, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale den polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sonucu yaralananlardan bazıları hastaneye kaldırıldı.

Gaz fişeklerinden birinin isabet ettiği halk otobüsünde zor anlar yaşandı. Oluşan panikte bir anne çocuğunu kaybetti.

Sert müdahaleden etkilenenler arasında yine gazeteciler de vardı. İMC TV Editörü Gökhan Biçici elinden, Kanal 7/24 ve Gazeteport’tan Berna Şahin’in yüzünden ve kolundan, Ulusal Kanal’dan Özer Sürmeli ise başına isabet eden plastik mermiler ile yaralandılar.

Haber yayına hazırlandığı sırada Taksim’de müdahale ve çatışmalar devam ediyordu.

Ankara

İzmir