Twitter’da ‘Buz Devri’ Başladı!

17 Aralık operasyonunun ardından yolsuzluk iddialarıyla ilgili ses tapelerini Twitter üzerinden paylaşan “Haramzadeler333” ve “Başçalan” gruplarının Twitter hesapları gizlendi. Sözcü gazetesinin haberine göre, ses kaydı linkleri yayımlayan, ‘Başçalan’ ve ‘Haramzadeler3...

Twitter’da ‘Buz Devri’ Başladı! (19 Nisan 2014)

17 Aralık operasyonunun ardından yolsuzluk iddialarıyla ilgili ses tapelerini Twitter üzerinden paylaşan “Haramzadeler333” ve “Başçalan” gruplarının Twitter hesapları gizlendi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, ses kaydı linkleri yayımlayan, ‘Başçalan’ ve ‘Haramzadeler333’ hesaplarına Türkiye ‘den siteye giren kullanıcılar erişemiyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerin ardından bazı hesaplara ilişkin ‘buzlama’ uygulaması getirileceğini açıklamıştı. Ancak, buzlamadan da farklı olarak söz konusu hesaplara erişimin tamamen engellendiği görülüyor.

Hafta içinde gerçekleştirilen toplantıda Hükümet, acil müdahale içeren “süper etiketleme “ yetkisinin TİB’e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye’de bir irtibat ofisi açılması konusunu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar bir araya gelebileceklerini açıklamışlardı.

Buzlama rutin!

Twitter yetkilileri buzlamanın ardından Twitter Policy hesabından açıklama yaptı. Açıklamada mahkeme kararı ve yasal işlemlerde ‘buzlama’nın rutin olduğuna dikkat çekildi. Yalnızca bir hükümetin isteğine bağlı olarak içeriklerin buzlanmadığını kaydeden yazıda ifade özgürlüğünü tehdit eden hallerde söz konusu mahkeme kararını temyize götürebilecekleri belirtildi. Twitter yetkilileri, Türk hükümetiyle yasal sürecin haricinde kullanıcı bilgilerini paylaşmadığını da kaydetti.