Instagram’da Bu Kareler İş Yapıyor!

Yapılan bir araştırma ile Instagram’da en çok hangi tür fotoğrafların beğenildiği belirlendi Massachusetts Institute of Technology’den Aditya Khosla, görsel içerik paylaşım platformu Instagram’da en çok hangi tür fotoğrafların dikkat &...

Instagram’da Bu Kareler İş Yapıyor! (8 Nisan 2015)

Yapılan bir araştırma ile Instagram’da en çok hangi tür fotoğrafların beğenildiği belirlendi

Massachusetts Institute of Technology’den Aditya Khosla, görsel içerik paylaşım platformu Instagram’da en çok hangi tür fotoğrafların dikkat çekip beğenildiğini araştırdı. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

İnstagram’da paylaştığınız fotoğrafların beğenilmesini ve takipçi sayınızın artmasını istiyorsanız bunlara dikkat edin.

1. “Sana kırmızı çok yakışıyor”

Kırmızı rengi boşuna trafik ışık ve işaretlerine koymuyorlar! Kırmızıyı görünce duruyoruz, dönüp bakıyoruz. Mavi ve yeşil daha cool renkler ama kırmızının yeri başka! Kırmızı olsun, 3 kuruş fazla olsun!

2. “Bir fincan kahvenin kırk like hatırı var”

Kahvenin değilse bile fincanının… Fincan Instagram’da büyük koşuyor! Desenlisi, düzü, gelenekseli, uçuğu, her türlüsü… Siz koyun fotoğrafını, gerisini o halleder. Son günlerde özellikle seksi kızların ellerinde kahve fincanları ile paylaştıkları fotoğrafları beğeni rekorları kırıyor.

3. “Yediğin içtiğin senin olsun, nerelere gittin?”

Gittiniz, gezdiniz, gördünüz ama paylaşırken “neresi” olduğunu etiketlemeyi de unutmayın. Paylaştığınız fotoğraflara coğrafi yer etiketi de eklerseniz, aramalarda orada yaşayanların, daha önce gitmiş ya da gidecek olanların ilgisini çekecek ve beğeni sayınız da böylece artacaktır.

4. “Abi nedir şimdi bu ya?”

Benzin pompası, spatula, laptop, mekan ısıtıcılar gibi sizin bile neden çektiğinizi bilmediğiniz nesnelerin fotoğraflarını mümkünse Instagram’da paylaşmayın. Çünkü bunlar hiç kimsenin ilgisini çekmiyor ve dönüp bakmıyorlar. Yok ille de paylaşacaksanız da bir açıklama yazın.

5. “Bacaklarınız güzelse çekinmeyin!”

Mini eteğin popülaritesi Insragram’da da yüksek! Mini etekli kızların fotoğrafları en çok “like” alan paylaşımlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

6. “Dokuya dokunun!”

Nedendir bilinmez “doku”lu fotoğraflar da Instagram da ilgi görüyor. Belki de bu  yüzden #texture etiketli 1,5 milyona yakın paylaşım var. Makro doku fotoğrafı çekmeseniz bile dokulu bir fonun önünde poz vermeniz de yarar var.

7. “Bana bir hikaye anlat”

Paylaştığınız fotoğrafların bir hikayesi olsun ve kısaca yazın. Fotoğraflarınıza insan sıcaklığını katın.

8. “Nerede hareket orada bereket”

İçinde yoğun enerji barındıran hareketli fotoğraflar hep ilgi çekiyor. Bunun için en iyi mekanlar konserler, stadyumlar, etkinlikler, her türlü insan kalabalığı… İyi bir açı yakalayın ve deklanşöre basın. Beğenilecektir, kuşkunuz olmasın.

9. “Instagram tatil yapmıyor!”

Instagram’ın en çok iş yaptığı gün Pazar. O gün attığınız fotoğraflara daha çok bakılacak, daha çok beğeni alacak. Instagram’a en çok fotoğraf yüklenen gün ise ilginçtir ki Perşembe. Nedenini sormayın, makul bir açıklaması da yok.

10. “Gündemi takip edin, güncel ve popüler olun!”

Popüler kültür meselelerine her bulaştığınızda, takipçilerinize bu alandan her haber taşıdığınızda sosyal medyada takdir alırsınız, bundan sonra da alacaksınız. Bu tür şeyler hayatta olduğu gibi burada da her zaman iş yapıyor.

Son olarak da “başkası olma kendin ol, böyle çok daha güzelsin”.  Siz siz olun, stok ve başkalarına ait fotoğraflar kullanmayın. Az olsun, öz olsun, sizin olsun.

Ve size son bir kıyak olarak da aşağıda Instagram'daki en popüler etiketleri yayınlıyoruz.

Takipçiniz ve beğenenleriniz bol olsun!